Monet vanhoillislestadiolaiset

Monet vanhoillislestadiolaiset ovat kuulemma nikotiiniriippuvaisia, myös alaikäiset. Miten tällainen on mahdollista?

Ovatkohan he miettineet keuhkojensa kuntoa tai laskeneet, kuinka paljon tähän riippuvuuteen menee vuosittain rahaa. Entä kuinka paljon sademetsää on kaadettu nikotiiniriippuvuuden tyydyttämiseksi?
9236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

viestistä voi päätellä, että asia on todella näin. Todella kummallista on, että täällä väitetään tupakanpoltto synnittömäksi, mutta täysin harmiton meikkaus synnilliseksi, vaikka tarkasti ottaen molemmat muuttavat ulkonäköä: tupakka värjää hampaat ja sormet, meikki yleensä silmät ja ihon. Meikkaaminen ei rasita terveydenhuoltoa, mutta tupakoiminen todella paljon (syövät, sydän- ja verisuonitaudit). Kaikki menee vielä meidän yhteisistä veromarkoista!

Kaikkein surullisinta on tietenkin sademetsän hupeneminen mm. nikotinistien takia. Se ei ole Jumalan tahto.

Äänestä
  • miksi et tee mitään sademetsien tuhoamisen estämiseksi. Jos vain hiljaa hyväksyt sen, niin teet Jumalan tahtoa vastaan.

    Äänestä

  • siis syyllinen itsekin kirjoitti:

    miksi et tee mitään sademetsien tuhoamisen estämiseksi. Jos vain hiljaa hyväksyt sen, niin teet Jumalan tahtoa vastaan.

    tehdä sademetsän puolesta?

    Tässä omat tekoni:

    - lapsiluku 2 kpl (tämä on tärkein tekoni)
    - huonekalut suomalaista puuta
    - ei tupakointia
    - vältän tuontihedelmiä
    - vältän kaakaota ja suklaata
    - nuiva suhtautuminen uskontoihin, jotka eivät rajoita syntyvyyttä

    Tässä muutamia asioita joita tuli mieleeni.

    Äänestä

  • ihminen voi kirjoitti:

    tehdä sademetsän puolesta?

    Tässä omat tekoni:

    - lapsiluku 2 kpl (tämä on tärkein tekoni)
    - huonekalut suomalaista puuta
    - ei tupakointia
    - vältän tuontihedelmiä
    - vältän kaakaota ja suklaata
    - nuiva suhtautuminen uskontoihin, jotka eivät rajoita syntyvyyttä

    Tässä muutamia asioita joita tuli mieleeni.

    Talossa ei ole käytetty muovia lainkaan mitä on kaikissa vl. omistamissa talotehtaissa todella paljon.
    Egolokisuus on pahasta jostain syystä vl piireissä miksi?
    Onko raamattunne ja virsi kirjat uusiopaperia? meetteko ry.lle bussilla? juotteko reilunkaupan kahvia entä suviseurat tuulisähköä jne. asiaa riittää löytyykö tahtoa vai onko niin että te ette maapallosta valitä pätkääkään itsekyytenne ajaa kaiken edelle.

    Äänestä

  • Kiitän lämpimästi palstan kirjoittajia niinkuin sinuakin. Osaatte todella hyvin nämä tupakoinnin vastaiset retoriikat

    Äänestä

henkilö juo ja polttaa, molempia tai toista vaan. Tiedän sen kokemuksesta. Itse olen ja tulen olemaan tupakoitsia. Sillä rööki rauhoittaa kummasti-
Nä taas eivät ole löytäneet uskon kautta lohtua, rauhaa,rakkautta. Itsensä hyväksymistä siksi ovat tapa polttajia.

Äänestä
  • että jos lapsuudessa ei saa kylliksi rauhaa, rakkautta ja lohtua, hakee noita korostetusti lopun elämänsä. Nautintoaineet antavat lohdun korviketta...Mene ja tiedä.

    Äänestä

  • oliskohan niin, kirjoitti:

    että jos lapsuudessa ei saa kylliksi rauhaa, rakkautta ja lohtua, hakee noita korostetusti lopun elämänsä. Nautintoaineet antavat lohdun korviketta...Mene ja tiedä.

    Tupakka on tutin korvike aikuiselle. Tupakointi on vahva regressioilmiö - taantumaa lapsen tasolle lohdutusta hakemaan imemisestä.

    Äänestä

Pian ja siksi yrittää lyhentää elämäänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nikotiiniriippuvaisia!? kirjoitti:

Monet vanhoillislestadiolaiset ovat kuulemma nikotiiniriippuvaisia, myös alaikäiset. Miten tällainen on mahdollista?

Ovatkohan he miettineet keuhkojensa kuntoa tai laskeneet, kuinka paljon tähän riippuvuuteen menee vuosittain rahaa. Entä kuinka paljon sademetsää on kaadettu nikotiiniriippuvuuden tyydyttämiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu