Myyrä on syönyt kaikki sammalleimut! En tiedä onko syönyt juurta myöten vielä, toivottavasti ei.
Niitä oli paljon, siis sammalleimua, koko rinne paikkapaikoin täynnä ja olin niin onnellinen niistä! Voi surku!
Tuhottu
3
422
Vastaukset
muualta mitään kuulu, ja milloin alkaa niitä vahinkoja ilmaantua. Meillä on pyydystetty niitä koko talvi syksystä alkaen. 217 on jo saatu hengiltä. Myyrämyrkkyä on laitettu suojahavujen alle, kaikki mahdolliset puut runkosuojattu.Täällä ei vielä paljon tiedetä vahingoista, kun kaikki on paksun lumen alla.Mutta ainakin minun komea köynnösruusuni on pieninä pätkinä, ei ole piikitkään haitanneet, ja ainakin yhdestä mansikkapenkistä on taimet tyystin kadonneet.Ihan hirvittää ajatella mitä kaikkia ne on syöneet. Varmaan tämä kevät on unelma taimikauppiaille. Paljon joudutaan kaikkea uusimaan. Ja ajatelkaa kuinka paljon niitä on tapettu. Kahdeksan loukkua on vireessä koko ajan.
- ja katelkaa muitakin
puutarhasivustoja. Nyt on pahin myyrävuosi pitkään aikaan. Meillä meni yli 40 vuotiaat omenapuutkin parempiin suihin. Muita kasveja lueteltu aiemmissa viesteissä.
- järsitty
ja katelkaa muitakin kirjoitti:
puutarhasivustoja. Nyt on pahin myyrävuosi pitkään aikaan. Meillä meni yli 40 vuotiaat omenapuutkin parempiin suihin. Muita kasveja lueteltu aiemmissa viesteissä.
koko kivikkotarha,vuorenkilvet on surullinen näky,samoin muut pienemmät kivikkokasvit on ihan möyhennettynä möhjönä,ryhmäruusut katkottu maan pinnasta,kyllä nyt sieppaa . . .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154138Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii682648Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 571290
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176