Tarvitsen tietoa

Matkaopas-96

Haluaisin isona kotimaan matkaoppaaksi. Oikeastaan kohdeoppaaksi museoon. Te kaikki kohde- tai matkaoppaat, jotka tiedätte alasta, voisitte antaa minulle neuvoja =) Alla on muutama kysymys, joihin haluaisin vastaukset.

1. Missä voin opiskella matkaoppaaksi? Voinko opiskella erikseen kohdeoppaaksi? Kauanko koulutus kestää?

2. Pitääkö minulla olla esimerkiksi korkeakoulututkinto tai yliopistotutkinto, jos haluan tähän ammattiin? Pitääkö lukio käydä?

3. Paljonko matka- tai kohdeopas suunnilleen tienaa kuussa. Verot ja muut jätetään pois.

4. Miten kauan tätä työtä suunnilleen tehdään? (Esim. 5 vuotta) Miten pitkiä päivät ovat?

5. Jos teen työtä esimerkiksi 5 vuotta ja lopetan sitten, minkälaiset mahdollisuudet minulla on sen jälkeen? Voinko lähteä vielä opiskelemaan vai menenkö vain toiseen paikkaan töihin?

Kiitos kaikille, jotka osaavat edes jotenkin auttaa =)

6

2685

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaopas-96

      Olisi ihan kiva saada vastauksia, kun en tunne alaa juuri yhtään =( Eli jos tiedät edes jotain niin sekin on hyvä.

      • vastaus tässä

        Valitettavasti en osaa vastata yhteenkään kysymykseesi, mutta laita googleen hakusanaksi "matkaoppaaksi", niin tietoa löytyy alasta :)


      • Matkaopas-96
        vastaus tässä kirjoitti:

        Valitettavasti en osaa vastata yhteenkään kysymykseesi, mutta laita googleen hakusanaksi "matkaoppaaksi", niin tietoa löytyy alasta :)

        Elikkä siis. Te kaikki, jotka olette aikeissa vastata, ÄLKÄÄ vastatko, sillä minusta ei tule matkaopasta!


      • Miksi ei?
        Matkaopas-96 kirjoitti:

        Elikkä siis. Te kaikki, jotka olette aikeissa vastata, ÄLKÄÄ vastatko, sillä minusta ei tule matkaopasta!

        Miksi muutit mielesi? :)


    • museo-opas

      Yritän vastata muutamiin kysykmyksiin.... Olen itse toiminut ulkomailla kohdeoppaana, kaupunkioppaana, kotimaan matkailuoppaana, matkanjohtajana ja museon oppaana yli 15 vuotta ja edelleenkin näitä töitä teen kaiken muun ohessa. Seuramatkatoimistot kouluttavat itse ( tai sitten Päivölän kansanopisto 1v) kohdeoppaansa. Työpäivät ovat pitkiä ja palkka surkea, mutta kokemus on mahtava. Työ on rankkaa ja useimmat viihtyvät siinä 3-4 vuotta. Suomessa matkailuoppaaksi voit kouluttautua erilaisilla kursseilla ja suorittaa ammattitutkinnon ja pätevyyskokeen... toimit freelancerina eli mitään kuukausipalkkaa et tule saamaan vaan töidesi mukaan tienaat. Käytännössä suomessa se tarkoittaa että kesällä tulet toimeen ok ja talvella näet nälkää / teet muita töitä. Museoiden oppaat yleensä palkkaa museovirasto tai kyseinen museo suoraan. Monet oppaat ovat taideopiskelijoita tms. Työ on tuntipalkkaista ja yleensä huonolla palkalla noin 9-11€/h ... eli tämäkään ei ehkä sinua elätä. Jos todella haluat työtä tehdä, kannattaa hankkia mahdollisimman monipuolinen koulutus ja pyrkiä toimimaan monella sektorilla.

      • Matkaopas-96

        Muutin mieleni, koska olen alkanut harkitsemaan vähän muita aloja, jotka kiinnostavat enemmän. Tuo palkkakin tuossa tuli mainittua, niin aika huono on (9-11e/h). Tämän takia siis =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      568
      1369
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      743
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      677
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      509
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      4
      499
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      470
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      27
      464
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      447
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      143
      423
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      402
    Aihe