teetettiin kylpyhuone remppa. No kun muutimme kotia oli laatta (1kpl) irti. Sanoin tästä laattamiehelle, joka laatoitti sen uudestaan. No sepä irtosi sitten muutaman päivän jälkeen taas! Nyt on jo ihan heiluvasti irti 6kpl. Kun kopsauttelee, niin n.10kpl kuuluu onttoääni ja pikkuisen osa niistäkin heiluu.
Sain tietää että klo: 16 aikaan oli laatoittanut lattian ja SEURAAVANA päivänä klo:8.00 mennyt tekemään muita hommia, siis kävellyt laattojen päällä. Iltapäivästä sitten saumannut. (LVI-mies voi todistaa)
1. Kenet kannattaisi kutsua tarkistamaan heidän työnjälki, jotta he eivät voi ruveta väittämään vastaan asioissa. Kai sen joku rakennusmies osaa sanoa, että liian nopeesti tehty yms..
2. He ovat firma, muttta silti haluaisin "ulkopuolisen" ammattilaisen mielipiteen. Koska he vain haluaisivat kiinnittää irtoavat laatat uusiksi (ensimmäinen korjattu laatta jäi 3mm korkeamalle kuin muut, eli ei hyvä). Joku muut voisi vaikka sanoa, että koko lattia kokonaan uusiksi.
Tulipas pitkä tarina, mutta ottaa kyllä päähänkin!
Sain tietää että klo: 16 aikaan oli laatoittanut lattian ja SEURAAVANA päivänä klo:8.00 mennyt tekemään muita hommia, siis kävellyt laattojen päällä. Iltapäivästä sitten saumannut. (LVI-mies voi todistaa)
1. Kenet kannattaisi kutsua tarkistamaan heidän työnjälki, jotta he eivät voi ruveta väittämään vastaan asioissa. Kai sen joku rakennusmies osaa sanoa, että liian nopeesti tehty yms..
2. He ovat firma, muttta silti haluaisin "ulkopuolisen" ammattilaisen mielipiteen. Koska he vain haluaisivat kiinnittää irtoavat laatat uusiksi (ensimmäinen korjattu laatta jäi 3mm korkeamalle kuin muut, eli ei hyvä). Joku muut voisi vaikka sanoa, että koko lattia kokonaan uusiksi.
Tulipas pitkä tarina, mutta ottaa kyllä päähänkin!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Laasti.Mistä löysit miehet??Etelä-Hesasta???
ammattimieheks itteään kutsuva etelä-hesalainen tekee tollasta jälkee. laatat irtoo, tasot vinossa, materiaalit katoo sen takakonttiin.
varottava hyypiö!
En ole laattamien mutta jotain kyllä tiedän.
Jos käytetään pikasanerauslaastia saumauksen voi suorittaa seuraavana päivänä.
Normaali sanerauslaasti täytyy antaa kuivua 1-2 vrk ennen saumausta.
Lattilämmitys on syytä kytkeä pois ennen työnaloitusta.
Virallinen tavarantarkstaja tutkii tälläiset asiat.
Soitto Firmaan ja sanot ettet maksa laskua ennen kuin lattia on tehty uudestaan.
ei palkata etukäteen työtä valvomaan. Niin liian kallista.
joo, enpä vaan tajunnut, että laatoituis voisi mennä noin mönkään. Tarkastaja oli purkuvaiheessa mukana ja vesieristyksen tarkisti ennen laatoitusta...
mennyt, kun laatat on kopona ja irti, huom lattiassa kiinnitys 100%, eli koko laatta laastissa, ei vain osittain. Varmaan heillä on päässyt laasti asennusvaiheessa kuivumaan, ettei laatta ole kunnolla tarttunut. Toki se kävelykuntoon kuivuu tuossakin ajassa, jos tila on normaali lämpötilassa, itse saumaaminen ei laattoja irroita, vaan se että ne on huonosti asennettu, ja jälkeenpäin kiinnittely jättää aina laatan muita korkeammalle. UUsiksi vaan koko lattia.
tuttava perheelle kävi juuri noin. Kuulemma laasti oli ollut liian kuivaa ja huonosti laatoitettu muutenki. Joutuivat kokonaan uusiksi tekemään lattian. No sinulle siitä ei ole muuta kuin ajallista haittaa, koska tekijä on vastuussa työnsä jäljestä....
tuossa ajassa kävely kuntoon.
mutta yksi mahdollisuus on tuo, että siihen on menty liian aikaisin kävelemään. Kun laatat eivät tuossa ajassa ole kunnolla ehtineet kiinnittyä, niin se ei tarvitse paljon liikahtaa niin irtoaa eikä kiinnity enää takaisin. Lattiat pitää antaa olla parivuorokautta rauhassa. Pikalaasteilla voi olla nopeampikin, mutta saneerauslaastissakin on 24h kuivumisaika, joten sitäkään ei tuo aika täytä.
En usko tuohon nahkottumiseen, mutta mitenpä sen näin netin välityksellä voisi pois sulkea.
Liian aikaisin menty räpeltämään, siinä vika!
suomipoika..........
Työvirhe.Jokatapauksessa...Uusiksi meni.
Eipä tarvi 24h kiinnittymiseen..varmasti pysyy lattiassa lyhyemmälläkin kuivumisajalla, joten vaikuttaa siltä että laastia on liian vähän tai se on ollut liian kuivaa.
mutta suomalainen firma on kyseessä.
Ropelikorvat hommissa heh heh..sitä saa mitä tilaa
Joka kaupungissa on palvelu,puolueeton tavarantarkastaja jonka puoleen voi kääntyä riita tilanteessa.Antavat lausunnon ja pätee oikeudessakin.
kun siinä oli juttua jostain laatottajasta tai ohjelman remppaajasta..ottivat aikaa kuinka nopeesti kaveri laatottaa kylppärin ja olihan se nopeeta itekkin laittais samaan aikaan en muista minuutteja mut puhutaan jostain 10-15min koko kylppäri.eihän siinä jos ne laatat vaan laitetaan siihen laastiin.vähän sama kun sun pitäis tehä pienistä kivistä pintaa sementin päälle et ne pysyis siinä ja laitat ne niin että tiputtelet kivet varovasti 30cm korkeudelta sementti pinnalle ja uskot niitten pysyvän siinä seuraavat 20 vuotta..on siinä taas amma mies ollu asialla..