Kylpyhuoneremontti rivitalossa

Ollaan suunnittelemassa kylpyhuoneremonttia (suihku, sauna jne) kesän/syksyn korvilla. Asutaan rivitalossa.
Nyt olisinkin tiedustelemassa, että keneltä pitää kysyä lupa remonttiin jne? mitä lupia pitää olla ennen remontin aloittamista. Ollaan siis aivan pihalla tästä asiasta. Kylppäri alkaa vaan olemaan siinä kunnossa, että jotain olisi tehtävä.
51788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!

Itsellänikin on tulossa vastaava remontti touko-/kesäkuussa. Jos siis teetätte ulkopuolisella urakoitsijalla niin hän hoitaa kaiken tarvittavan?

Eihän siihen periaatteessa tarvita kuin ilmoitus isännöitsijälle jota kiinnostaa tietenkin erityisesti vedeneristystöiden taso. Tekijällä pitää siis olla sertifikaatti em. eristyshommiin.

Isännöitsijältähän sitä saa sitten muutakin tietoa, eli ei tarvitse itse ilmoitella muualle.

Äänestä

Varsinaisia lupia ei tarvita jos ei tehdä rakenteellisa muutoksia kuten siirretä seiniä,poisteta niitä tms.
Yhtiön kanssa pitää ennen remonttia sopia tarvittavista rakennusluvista, vesieristyksistä jne. Soita ensimmäiseksi isännöijälle tai jollekin remppafirmalle ne neuvoo lisää.

Äänestä

Soita isännöitsijälle. Sydeemit vaihtelee taloyhtiön mukaan.

Periaatteessa ilmoitus riittää. Olisi hyvä olla valvoja. Jos teet suteen, sudentekijä maksaa, ei taloyhtiö. Jos kämppä märkänee ja vika sun rempassa. sä maksat. Ja vaikka oisit muuttanut jo poiskin. sä maksat suden korvaukset.

Ens vuoden alusta tiukkenee. Sitten on PAKKO olla valvoja lähes kaikelle. Syynä kaiketi se, että on "korjattu" päin hanuria ja kaikki on tehty vituralleen. Toisekseen, tuleepahan työpaikkoja valvojille ja byrograateille.

Soita isännöitsijälle. Ehkä myös hallituksen puheenjohtajallekkin, käytännön asioita tiedustellaksesi.

Äänestä

Ottakaa huomioon, että kylpyhuone ei ole teidän vaan asunto-osakeyhtiön, jonka osakkeita omistatte. Teillä on toki käyttöoikeus kylppäriinne, mutta remppaasioissa kannattaa lähteä liikkeelle omistajan, eli AS Oy:n päätöksentekijöiden kautta. mm. Isännöitsijältä saatte tietoa korjausvastuunjaosta ja yhtiönne käytännöistä sekä osakkaan oikeuksista ja velvollisuuksista.

Äänestä
  • ulottuu vesieristeeseen, sen sisäpuoliset jutut asukkaalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


remontti suunnitelmissa kirjoitti:

Ollaan suunnittelemassa kylpyhuoneremonttia (suihku, sauna jne) kesän/syksyn korvilla. Asutaan rivitalossa.
Nyt olisinkin tiedustelemassa, että keneltä pitää kysyä lupa remonttiin jne? mitä lupia pitää olla ennen remontin aloittamista. Ollaan siis aivan pihalla tästä asiasta. Kylppäri alkaa vaan olemaan siinä kunnossa, että jotain olisi tehtävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu