Kunnostaa pihojaan. Höyhenpallot rakentavat pesiään. Hampaiden kirskahtelua, nokan naputusta ei kuulu.
Sulosointuja täynä kaunis maa.
Pinnan alla terotetaan kynsiä, puhistetaan linssejä. Alkaa armoton kilpailu paremuuresta.
Sulosointuja täynä kaunis maa.
Pinnan alla terotetaan kynsiä, puhistetaan linssejä. Alkaa armoton kilpailu paremuuresta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on syntymän ja kuoleman aikaa, ainakin linnuille ja niiden poikasille.
Vain vahvat pärjäävät.
linnuille ja niiden poikasille, vaan myös ihmisille, sekä muillekin olennoille.
Keväisin on kaksinkertaiset määrät kuolinilmoituksia lehdessä.
Meilläkin on tulossa toiset hautajaiset. Kävin juuri eilen tilaamassa hautakimpun. Elämä antaa elämä ottaa. Näin se vain on.
sisällä meiltäkin kuoli 7 ihmistä ja ihan lähisuvusta.
Ilmankos sitä onkin vähän sellainen orpopiru olo.
Joskus ihankuin säikähtää, että missä ne ihmiset ovat jotka aikanaan olivat niin tiukasti tuntumassa?????
viime vuotena, kuinka nykyään alkaa katsella lehdistä kuolinilmoituksia ja miten usein siellä jo tuttavia onkaan siunattu haudan lepoon.
Muistan vanhempieni sanoneen samaa jo parikymmentä vuotta sitten; nyt ollaan itse samassa tilanteessa.
Ennen noi kuolinilmot tuntuivat niin kaukaisilta. Nyt kun katselee synnyinvuotta joka on lähellä omaa, liipaa tosi läheltä, eli omaa vuosikertaa kuolee.