Mustarastaasta kysymyksiä, pesintä jne!?

huiluhujuu

Hei!


Omistamme 2500n",n tontin ja tontilla kasvaa suuria koivuja, sekä molemmilla laidoilla suuria kuusia ja mäntyjä, tontti on siis kevyesti metsäinen! Myös lehmuksia ja tammi löytyy! Kaikki puut ovat 20metrisiä..

Tontti sijaitsee joen varressa ja sijoittuu eteläsuomeen : ) Hyönteisiä yms ruokaa linnuille riittää..

Olen suuresti ihastunut mustarastaisiin jotka vaikuttavat aika kesyiltä ja laulavat todella kauniisti! Haluaisinkin nyt tehdä kaikkeni että saisin näitä rastaita pesimään meidän tontille ja olisin rakentamassa niille pönttöjä! : D hullu idis?

Noo, näin kuitenkin ajattelin! En vaan löydä googlettamalla ohjeita niiden pöntön tekoon ja joitain juttuja löytyy avopöntöistä... Tää rastashan pesii heinästä tekemässään pesässä pensaikoissa ja mm kuusissa.. Eli kuinka hyvin tai huonosti voisin onnistua niille pesäntarjoamisessa?


Millainen pesän olisi oltava ? ja mihin puuhun sen laittaisin? mille korkeudelle? entä suojaisinko sitä jotenkin, miten?


En kaipaa vastauksia tyyliin että voihan ne tehdä pesänsä sinne kuuseen itse, sillä ajattelin tehdä omaksi iloksenikin pönttöjä, ja juuri mustarastaille ; D

MUTTA! Jos joku muu lintusista omaa yhtä kauniin laulun niin kertokaa! ja tän lajin pesäpöntön mittoja myös sillä tilaa riittää : )


Myös sepel kyyhkyjä ja joitain muita kyyhkyjä täällä pyörii, joten niille voisi kans tehdä pesiä, mutta moten? : D



ps, lepakoille on tulossa jo! jeee!



Kiitos kaikille kivoille ihmisille vastauksista jo etukäteen!

9

8634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pönttö(öön)

      mutta jos saat sen kerran pesimään niin tulee samaan pesään uudelleen. Meillä on pihassa vanha kuusi jonka rungon viereen kyyhky yhtenä vuonna pesän teki. Nyt odotellaan jo kolmatta paluumuuttoa :) ..eikä melukaan kyyhkyä näy haittaavan, ensimmäisenä vuonna poika ampui viikkotolkulla pienoiskiväärillään pilkkaa kuusen juurella ennen kuin pesintä huomattiin :D ..ja takaisin vuosi toisensa jälkeen tulee :)

      • huiluhujuu

        Juuh! : D kyyhkyt ei pöntöis pahemmin pesi, tosin jotku saattaa jonki sortin koloissa pesiä, lehdoissa jne tooosi vanhoissa metsissä puun onkaloissa... uuttu tms kyyhkyt.. Mikä laji teillä pesi piha? kuusessanne?

        Niille normi kyyhkyille varmaan vois rakentaa pesän "alustan" ristikon tms jonka päälle tukeva ja helppo kasata sopiva pesä kattoo sellanen paikka minkä lintu itsekki valitsisi.. Vois ehkä toimiakki : D

        Joo uuttukyyhkystä sanotaan..

        Lentoaukon halkaisija 8,5cm    

        Pöntön sisä halkaisija 18-20cm

        Pöntön ulkoseinänkorkeus 50cm

        Lentoaukon keskipisteen etäisyys katosta 10cm



           


      • jouka
        huiluhujuu kirjoitti:

        Juuh! : D kyyhkyt ei pöntöis pahemmin pesi, tosin jotku saattaa jonki sortin koloissa pesiä, lehdoissa jne tooosi vanhoissa metsissä puun onkaloissa... uuttu tms kyyhkyt.. Mikä laji teillä pesi piha? kuusessanne?

        Niille normi kyyhkyille varmaan vois rakentaa pesän "alustan" ristikon tms jonka päälle tukeva ja helppo kasata sopiva pesä kattoo sellanen paikka minkä lintu itsekki valitsisi.. Vois ehkä toimiakki : D

        Joo uuttukyyhkystä sanotaan..

        Lentoaukon halkaisija 8,5cm    

        Pöntön sisä halkaisija 18-20cm

        Pöntön ulkoseinänkorkeus 50cm

        Lentoaukon keskipisteen etäisyys katosta 10cm



           

        pesi pönttöön. Se on aina uuttukyyhky.


      • bubba

        heippa en tiedä mistä kysyä,mutta miten tämmösen linnun sais takapihan kuusesta pois,se on muutenkin haluttu kaataa tämä kuusi ja on liian lähellä takapihan ovea.Pitääkö sitä kestää tuijottamassa koko kesän ja ei ole ihan pieni lintu tämä tapaus ja lapset pelkäävät sitä.
        Vastatkaa joku please!!!


    • lintubongari*

      Mustarastas on vaativa pesäpöntön ja ympäristön suhteen. Sillä on esteettistä silmää. Pöntön on oltava riittävän suuri sillä perhe voi olla monilapsinen. Lapset ovat isoruokaisia, joten jääkaappiin pitää mahtua useita linnunmaitopulloja. Isä-rastas myös mielellään ottaa pari kaljaa raskaan työpäivän päätteeksi, joten mäyräkoiran verran tilaa hänelle. Äiti-rastas on oikea huushollin pitäjä, joten ikkunoita jotta saa ripustaa prameat verhot. Terassi on myös kiva lisä, siinä voi koko perhe sitten paistatella päivää. Huoneiden on oltava suuret ja mielellään ainakin kolme huonetta.

      Kerro sitten tuloksista, sillä näkemykseni on, ettei mustarastasta niin vain pönttöön saa.

      Mitä lepakoihin tulee, on uusi EU-määräys, että pöntön pitää olla pyöreä. Lepakoita kun ei saa ajaa nurkkiin nykyisen tasa-arvolain perusteella.

    • Hukka-Musti

      Sepelkyyhky kyllä tekee itse pesän.

      • huiluhujuu

        mustarastaaaaaas-aaa-uu-ooo! = ??


    • mustarastaan

      yrittävän mennä pienireikäiseen pönttöön. Pitää tänään tehdä isompi sille. Mitat: korkeus 35cm, sisämitat 12,5-15cm, lentoaukko 5cm, se 8cm katosta alaspäin. Aukon teko vaan on vaikeaa. Poraterät on pienempiä, mutta jos tekisikin neliöaukon?

      • Anonyymi

        Muuttiko laulurastas tähän isompaan pönttöön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9430
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      151
      5338
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5301
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      69
      3471
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2851
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      45
      2804
    Aihe