tietää mikä on näiden satokilpailulohkojen taloudellinen tulos. Eli kannattaako todella satsata kovaan satotasoon vai onko kyseessä vain halu näyttää naapurin isännille vaikka kuinka menisi miinukselle?
Viljakisa
3
868
Vastaukset
- tarkkailija,,,,,,
Kyllä se nykyhinnoilla on puhdas miinusmerkkinen nolla.
Kannattaa satsata kohtuulliseen satoon
mahdollisimman pienillä panoksilla
ja työmäärällä,se lienee tässä tilanteessa
järkevintä.Viljan hinnat ovat aivan
naurettavat.- Maa_Kartsa
Paljonkos se työmäärä lopulta nousee sillä, että panostetaan siihen viljelyyn? Ehkä yksi ruiskutuskerta enemmän? JA tietty joutuu ajamaan useamman viljakuorman pois pellolta, ja vielä kuivaamaankin.
Itsellä kun on vaan sellainen "paha" tapa, että työt tehdään kunnolla ja vasta hyvästä lopputuloksesta tulee se kuuluisa tyytyväisyyden tunne. - viljakisaaja
Tuloksethan on luettavissa sitten lehdestä, miten on kannattanut, jos vain kaikki kilpailijat ovat osallistuneet talouskisaan.
Kilpailussahan saa valita lohkon, eli jokainen tietysti valitsee hyvän lohkon, mutta ei välttämättä parastaan. Ainakin itselläni on ollut joskus hieman kokeilun halua katsoa, miten ns. tavallinen lohko menestyy tälläisessä kisassa. Lohkoa ei kuitenkaan saa enään vaihtaa kilpailun edetessä.
Kyllä se vaan on niin, että ei siinä ainakaan meidän tilalla ole mitään sen kummempaa, muillekin lohkoille tehdään samoja toimenpiteitä aika pitkälti tarpeen mukaan. Tietysti kokeillaan joskus jotain uutta kilpalohkolle, mutta niitä käytetään sitten muillakin lohkoilla jatkossa.
Nykyinen viljanhinta tietysti tuo uusia haasteita ja pitää katsella tätä viljely srategiaa ihan uudessa valossa. Uskon silti, että jos pienellä satsauksela saan koko tilaltani pari rekallista lisää myytävää viljaa, että ne satsaukset kannattavat.
Voin suositella viljakisaa, siinä näkee mitä sieltä omalta pellolta todella tulee niillä omilla toimenpiteillä. Ei pidä siitäkään masentua, jos tulee aivan floppi, että se paras lohko ei antanutkaan todellista satoa sitä 7tn/ha, kuten aina on tullut luultua, vaan reilut 5tn/ha. Monet puhuvat suurista sadoistaan, mutta kun ehdottaa lähtöä kisaamaan, niin ei sitten olekaan haluja laittaa itseään peliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3895892- 805278
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484306- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623390Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195