Koiran hoitopaikkoja Norjan rajan tuntumassa?

*Ariel*

Hei!

Kellään kokemusta koirahoitoloista/yksityisestä LUOTETTAVASTA tahosta kuka ottaisi turistien koiruuksia hoitoonsa Lapissa Norjan rajan tuntumassa?

Kun takoitus olisi ensi kesänä Lappiin suuntia retkuilemaan ja koirakin olisi kiva ottaa matkaan. Kiva olisi poiketa Norjan puolelle pariksi päivää, mutten kehtaisi yhden reissun vuoksi passia ym. koiralle hommata.

Toivottavasti jollain tietoa asiasta!

7

4124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ivaloinen
      • PersooNa75

        Eikö todellakaan ole enempää vinkkejä?
        Salla - Inari - Ivalo ja sielläpäin?


      • Lissää linkkejä?
        PersooNa75 kirjoitti:

        Eikö todellakaan ole enempää vinkkejä?
        Salla - Inari - Ivalo ja sielläpäin?

        Kuinka monta hoitopaikkaa sinä koirallesi tarviset??


      • persoona75 ilman
        Lissää linkkejä? kirjoitti:

        Kuinka monta hoitopaikkaa sinä koirallesi tarviset??

        Joo, tossa olikin huimat kaksi vinkkiä :D

        no kuitenkin, silloin n. KOLME vuotta sitten kun asiaa kyselin ( :D :D :D ), vein koirani tuonne Kamisakille, suosittelen!


    • Antti879

      Meillä oli koti/sisäkoira kamisakin mainostamassa sviitissä 5 päivää. Jo viedessä huomautin kylmyydydestä, olisi pitänyt luottaa vaistoon ja peruuttaa lomamatka. Koiraa hakiessa ulkona oli -15 ja sisällä koiratalossa 3 astetta. Kaikkien kolmen sviitin koirien vesikupit olivat jäässä, meidän koiran vesikuppi ihan umpijäässä pohjaan saakka. Koiran sänky jäätynyt lattiaan kiinni ja koira kylmyydestä kankea ja todella kylmissään. Että laittoi raivon partaalle, oli hermoissa pitelemistä kun juttelin omistajan kanssa, ilmoitus jokatapauksessa tehty eteenpäin.
      Sydäntä raastoi kun lähdimme tarhasta ja sinne jäi jonkun lomalaisen koiranpentu, joka oli myös ns. sisäkoira.

    • tyhmät turistit

      Itseä saa kyllä syyttää naiviudesta ja typeryydestä.
      Ei Lappiin voi hyvällä omallatunnolla tuoda jotain lyhytkarvaista sisäkoiraa hoitoon.
      Lapissa on kaikki paikalliset koirat pystykorvaisia pihakoiria, ei täällä ymmärretä sisäkoirista mitään.
      Itsellä lyhytkarvainen seisoja, eikä juuri kukaan tavallinen lappilainen koiranomista tahdo ymmärtää, että se on pidettävä huoneenlämmössä talvella.
      Täällä on maailmansivu pidetty koiria hyödyn takia, ei niitä pirtissä hyysätä, jos turisti ei kykene ymmärtämään kultuurieroa koiranpidossa, niin on aika pöljä.
      Miksi sitä koiraa ei voi jättää etelän paikkoihin hoitoon, siellä on varmaan hoito-olosuhteet rakennettu koirien mukaan. Eli lyhytkarvaisille koirille tilat, joissa löytyy se kunnon sisälämpö
      Täällä kun on pitkäkarvaiset koirarodut, niin ei niitä voi yöksi laittaa huoneenlämpöön, ne kärsii siitä. Sen takia hoitolat on suunniteltu paikallisille koirille, ei lyhytkarva pullamössy puudeleille.

    • mukaan vaan

      Nykyisin koira mukaan.Ei tarvita edes vastaainetestejä enään.Eli passi rabies ekinokokkilääkitys ja sen kun matkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      184
      7209
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1838
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1827
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1551
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1373
    Aihe