Ateenan lentokenttä on hieno ja uutuuttaan hohtava mutta mutta. Metrolinja Ateenan keskustaan ei toimi. Linja on pistetty helmikuussa puoleksi vuodeksi remonttiin.
Kentän turvatarkastus on juuri ennen lähtöportteja, joten esim oman vesipullon vienti koneeseen ei onnistu.
Kentällä on useita automaatteja, joissa voi itse suorittaa lähtöselvityksen. Harmi vain, että ainakin Pääsiäisen aikana pömpelit eivät toimineet kunnolla. Sitäpaitsi kentällä ei ole drop-in tiskiä ruumaan menevälle matkatavaralle. Mitä järkeä on tehdä lähtöselvitys automaatilla ja sen jälkeen jonottaa normaaliin lähtöselvitystiskiin vain siksi, että saisi laukut ruumaan.
Ateenassa sinänsä on mielenkiintoinen kaupunki ja näkemistä riittää ainakin jos on historiasta kiinnostunut.
Ateenan lentokenttä
8
5454
Vastaukset
- nappi*
Ja juuri tulostin Ateenan metrokartan, kun koskaan aiemmin en ole ko. metroa käyttänyt. Mikä on paras, nopein, halvin vaihtoehto päästä lentokentältä keskustaan?
- ksenofontas
bussi lähtee heti terminaalin oven edestä. matka kestää muistaakseni jotain 30-60 minuuttia ja maksaa 3,20 vai olikohan 3,40 . metro ei kulje rakennustöiden vuoksi lentokentälle asti ennen syksyä.
- Ateenassa toukokuuss
ksenofontas kirjoitti:
bussi lähtee heti terminaalin oven edestä. matka kestää muistaakseni jotain 30-60 minuuttia ja maksaa 3,20 vai olikohan 3,40 . metro ei kulje rakennustöiden vuoksi lentokentälle asti ennen syksyä.
Juuri tuo lentokentän ja keskustan (pääteasema Syntagma-aukio) välinen bussi X95 on tosi kätevä. Kulkee tiheään, ja päiväsaikaan matkaan meni tosiaan tuo noin tunti. Hinta oli tosiaan jonkin verran yli 3 euroa - liput ostetaan lippukojusta pysäkiltä ja leimataan bussissa.
- ksenofontas
viime hetken odotustiloista tarkastuksen jälkeen saa vettä juoma-automaatista.
- lentelijä
tulimme köpikseen pari viikkoa sitten ja juuri ennen lähtöporttia oli myyntipiste, josta sai juomia,sipsejä,keksejä,karkkia. eli saimme vesipullot mukaan koneeseen.
- lcseruo
Onko Ateenan lentokentalla auki ruokapaikat klo 22-24.00. Siis sellaiset mista saa kunnon ruoka-annoksia. Ja mitenka muut myymalat.
- aleflamed
Jokohan metro toimii? Minka hintainen on yhden kerran lippu?
- at ee na
aleflamed kirjoitti:
Jokohan metro toimii? Minka hintainen on yhden kerran lippu?
metro toimii, jos ei ole lakkoja.
lippu kentältä keskustaan ja päin vastoin on 6 e, muut metroliput ovat 1 euron luokkaa. 7 päivän lippu on 10 e, ja se kelpaa metroon (ei kentälte/kentältä), busseihin, ratikkaan ja joihinkin lähijuniin.
bussi kentältä keskustaan on 3,20 e ja taksi n 35.40 e.
http://www.amel.gr/index.php?id=241&L=1#c482
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265646
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai974857Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404814Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3932390- 1312320
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv21997- 1091886
- 2561617
- 3821363
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601213