Kunikanootti ?

Seija&Kari

Olemme harkinneet kumikanootin hankkimista. Tarkoitus on päästä nauttimaan Suomen kesästä ja vesistöistä päiväseltään näin aluksi.

Onko Sinulla kokemusta kumikanooteista ? Mihin asioihin erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota ? Kiitos !

3

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ok kajakki

      Muovia ja kangasta ne ovat. Advanced Element ok.

    • meloskelija

      Minulla on vajaan 10 kilon painoinen Gumotex. Olen ollut tyytyväinen. Kumikanootti tuntuu olevan selvästi vakaampi kuin jäykkärunkoinen kajakki tai inkkarikanootti. Kesäiseen päiväretkeilyyn aivan omiaan, ja soveltuu teoriassa jopa rinkassa rontattavaksi. Parhaimmillaan kuitenkin tyynellä säällä. Kun kanootti on kevyt ja siinä ei ole köliä, mutta kuitenkin kohtuullisen paljon pinta-alaa veden yläpuolella, niin se on helposti tuulen vietävissä. Suunnan pitäminen on samoin tuulisessa aallokossa välillä hankalaa. Osin samoista syistä kanootilla ei pääse etenemään mitään hirmuvauhtia. Olen mennyt kanootilla järvillä ja merellä. Kovin isoa ulappaa en sillä lähtisi ylittämään, koska tuulen ja aaltojen äkillinen voimistuminen voisi nostaa sykettä hieman liikaa. Mallihan on noissa avonainen ja oman kanoottini reunat eivät ole mitenkään erityisen korkeat. Ei ole kyllä vettä hörpännyt vähän reilummassakaan aallokossa, ainakaan kun en ole kääntänyt laitaa vasiten kohti aaltoja. Noita kumikanootteja on kuitenkin eri mallisia ja painoisia (jopa yli 20 kg), vaativimmillekin vesille, eli kannattaa tarkistaa mallin ominaisuudet sekä luokitukset, millaiseen käyttöön on tarkoitettu.

    • Anonyymi

      Kuntokaupan kaksipaikkainen ilmatäytteinen kajakki yhdelle on ihan ok. Melontavauhti on noin 4-5 km/h. Perse kastuu, mutta kajakki on helppo kuljettaa autossa ja säilyttää komerossa. Ei välttämättä sovi polvivikaiselle tai muuten kankealle, sillä asettuminen istumaan vaatii notkeutta siitä huolimatta että kyse on avoimesta kajakista. Vajkaa, ei saa nurin vaikka yrittäisi. Roiskevesi poistuu itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2804
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2087
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1922
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1776
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1531
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1244
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1030
    Aihe