Kunikanootti ?

Seija&Kari

Olemme harkinneet kumikanootin hankkimista. Tarkoitus on päästä nauttimaan Suomen kesästä ja vesistöistä päiväseltään näin aluksi.

Onko Sinulla kokemusta kumikanooteista ? Mihin asioihin erityisesti kannattaa kiinnittää huomiota ? Kiitos !

3

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ok kajakki

      Muovia ja kangasta ne ovat. Advanced Element ok.

    • meloskelija

      Minulla on vajaan 10 kilon painoinen Gumotex. Olen ollut tyytyväinen. Kumikanootti tuntuu olevan selvästi vakaampi kuin jäykkärunkoinen kajakki tai inkkarikanootti. Kesäiseen päiväretkeilyyn aivan omiaan, ja soveltuu teoriassa jopa rinkassa rontattavaksi. Parhaimmillaan kuitenkin tyynellä säällä. Kun kanootti on kevyt ja siinä ei ole köliä, mutta kuitenkin kohtuullisen paljon pinta-alaa veden yläpuolella, niin se on helposti tuulen vietävissä. Suunnan pitäminen on samoin tuulisessa aallokossa välillä hankalaa. Osin samoista syistä kanootilla ei pääse etenemään mitään hirmuvauhtia. Olen mennyt kanootilla järvillä ja merellä. Kovin isoa ulappaa en sillä lähtisi ylittämään, koska tuulen ja aaltojen äkillinen voimistuminen voisi nostaa sykettä hieman liikaa. Mallihan on noissa avonainen ja oman kanoottini reunat eivät ole mitenkään erityisen korkeat. Ei ole kyllä vettä hörpännyt vähän reilummassakaan aallokossa, ainakaan kun en ole kääntänyt laitaa vasiten kohti aaltoja. Noita kumikanootteja on kuitenkin eri mallisia ja painoisia (jopa yli 20 kg), vaativimmillekin vesille, eli kannattaa tarkistaa mallin ominaisuudet sekä luokitukset, millaiseen käyttöön on tarkoitettu.

    • Anonyymi

      Kuntokaupan kaksipaikkainen ilmatäytteinen kajakki yhdelle on ihan ok. Melontavauhti on noin 4-5 km/h. Perse kastuu, mutta kajakki on helppo kuljettaa autossa ja säilyttää komerossa. Ei välttämättä sovi polvivikaiselle tai muuten kankealle, sillä asettuminen istumaan vaatii notkeutta siitä huolimatta että kyse on avoimesta kajakista. Vajkaa, ei saa nurin vaikka yrittäisi. Roiskevesi poistuu itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe