Jännityskuunnelmia kuulee enää harvoin radioaalloilta. Itse olen aina pitänyt jännityskuunnelmista. Olen pitkään toivonut Ylen uusivan Sumulaakson sankari nimisen kuunnelman, jossa Kalle-Kustaa Korkkia esitti Kauko Helovirta.
Jännityskuunnelmat takaisin radioon
....
9601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuuntelisin ja saisi nykyään tietokoneaikana myös talteen hyvälaatuisena.
minä myös. muistan kuinka lapsena 70-luvulla tuli hyviä ja jänniä kuunnelmia radiosta ilta myöhään. luuneltiin niitöä ennen nukkumaan menoa. miksi näitä ei saa enää mistään? muistaako kukaan minkä nimisiä kuunelmia silloin tuli?
Valitettavasti radiojännäreitä esitetään nykyisin todella niukasti. Varsinkin paikallisradiossa. Cox ja Temple olisivat mukavia.
Minä en kuuntelisi mitään muuta radiokanavaa niin mielelläni kuin sitä, josta tulee pelkkiä kuunnelmia. Uusia kuunnelmia, vanhoja kuunnelmia, klassikkokuunnelmia, kuunnelmia kotimaasta ja ulkomailta... Niinhän sitä elokuvienkin kanssa tehdään. Perustetaan pkle semmonen jos sitä muut ei älyä tehdä!
Lisää hyviä kuunnelmia vaikkapa vanhoja uusintana.
Mikään ei ole parempaa kuin lauantai-aamuna ottaa lunkisti ja kuunnella tarinaa.
Ainakin pääkaupunkiseudun kirjastoista voi lainata radiokuunnelmia CD-levyinä.
Tuleeko niiden tuottaminen kamalan kalliiksi, kun niitä ei toivomuksista huolimatta lähetetä? On kirjojen ääneen lukeminenkin ihan ok, senhän voi tehdä kuka tahansa henkilökuntaan kuuluva.
Yle Areena ;kuinka selkeää tekstiä ja kotityöt sujuu !
http://areena.yle.fi/1-3655554 ja lisää jatkossa
Yle Areena hyvää artikulointia
http://areena.yle.fi/1-3172099
http://yle.fi/vintti/yle.fi/kohtaus/kohtaus/kuunnelmakilpailu-2010/jannityskuunnelmat.htm
Vanhin Sariola
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2009/08/28/tuula-sariolan-murhamysteeri
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/06/06/musta-ilotulitus-sariolan-vanhin-sailynyt-susikoski-kuunnelmaihkuu
ihkuu
https://www.youtube.com/watch?v=pRbOKhgXOlU&index=2&list=PLeSRKiJKOJ3WIjjW9Yg5ik07tJdSmLvtU
https://www.youtube.com/watch?v=R_XPAP_Dscw&list=PLeSRKiJKOJ3WIjjW9Yg5ik07tJdSmLvtU&index=4
ulosanti vaan huononee
http://areena.yle.fi/1-3546999