Mittarit jäävät pohjalukemille, kun auto seisoo kylmässä ja lähtevät mukaan vasta kun auto lämpenee. Ikäänkuin osoittimet jäisi kiinni paaluun ja pomppaa sitten mukaan ajon aikana. Joku mittareista lähtee heti jotkut vasta yksitellen.
Messe on kuin uusi ja ajettu vasta 120 000 km.
Messe on kuin uusi ja ajettu vasta 120 000 km.
Vastaukset 11
Vanhimmat
näitä ominaisuuksia on ollut useilla.
aseöljyä mittaivaijeriin,ei siinä oikein muutakaan ole tehtävissä
Ole ollut mittarivaijeria enään vuosikausiin....
on vaijerilla
nähtävästi malli 124,siinä ompi viel vaierisydeemi.
ELÄ SEISOTA KYLMÄSSÄ:
Ei vaijerivika, kun lämpökin seisoo. Kierrosluku seisoo nopeus liikkuu jne. Pensamittarikaan ei näytä ja mikä milloinkakin. Seisoo yleensä lämpöisessä tallissa ja silloin sattaa lähteä kaikki mittarit mukaan lähdössä tai ei..
Mersu 180 E
jumittavat lepotappeihin kiinni auton seisoessa,on tyyppivika -96 malliin saakka.
Korjauskeinona mittariston purku,neulojen puhdistus epäpuhtauksista ja lepotappien päälle holkit vaikka ohuen sähköjohdon kuoresta,loppuu ongelmat.
Näin arvelin asian olevan en vain uskonut sitä todeksi ja inhottava työ tuo purku ilmeisesti?
Kojelaudan alapahvi irti,Käsi mittariston taakse ja kohtuullisella voimalla työntäen lähtee tulemaan,kun mittaristo on ratissa asti,takaa kaksi monipistoketta irti ja varovasti oikealle hivuttaen rattia samalla vähän oikealle kääntäen tulee pois. Sitten mittaristo pöydälle,näkyy selvät klipsit joilla lähtee pleksiosa irti ja sitten jo pääseekin käsiksi tappeihin. Muista että monipistokkeiden irtioloaikana ei saa käyttää virta-avainta edes radio asennossa,jää muuten SRS vika muistiin ja joutuu nollaamaan merkkiliikkeessä.
Se oli hyvä tietää miten lähtee mittari ulos ja varoitus virta-avaimesta. Tämä on noin 40 :s autoni mutten tätäkään ole aikaisemmin kokenut. Oli aikoinaan 38 vm 230 Mercedes e cabriolet ja siinäkin oli helvetin hienot mittarit nopeus, kierros ym. vihreä valo joka säädettävissä mutta ei tarttunut koskaan kiinni vaan nousi rajusti kun painoi kaasua.
Minulla oli sama ongelma C180:ssä. Käytin autoa VDO(?) mittarihuollossa Tampereella, koko homma maksoi muistaakseni 60e ja tekivät hyvää työtä. Tarkastivat samalla myös juotokset yms. Ei ollut ongelmia sen jälkeen. Eli jos epäröit tehdä itse, niin ei maksa paljoa jos käytät ammattilaisella. ..Ja jos sattuu olemaan sopiva mittarikorjaamo lähellä.