Sain juuri papa-tulokset: luokka III, ainakin (!) lievä dysplasia, ja kehotuksen mennä tähystystutkimuksiin.
Muutin jokunen viikko sitten Saksaan harjoitteluun, enkä tiedä edes missä on lähin terveuskeskus saati mitään muutakaan. Onko ketään, joka olisi vieraillut gynellä muualla kuin Suomessa? Onko kovin monimutkaista/kallista? Kaikki vinkit otetaan sydämellisesti vastaan :)
Papa / kolposkopia ulkomailla
4
1772
Vastaukset
- kauankin
siellä Saksassa ? Käytkö jossain välissä täällä Suomessa ? Voisit yrittää järjestää ajan tänne kotimaahan silloin, kun tulet käymään, mieluummin tietenkin mahd. pian.
Soitapa ekaksi sinne, mistä sait tulokset ja kysy, miten nopeasti jatkotutkimus täytyy suorittaa, niin saat asiaan selvyyttä. Minulla on sellainen käsitys, että ei tuollaiset jutut kovin nopeasti etene, niin että ei niillä ihan tulenpalava kiire ole.
t. Eräs papa III:n perusteella kolposkopoitu, konisoitu ja laseroitu.- aryana
En käy välillä Suomessa, ja elokuussa on oman paikkakuntani lääkärit lomilla... Saanko kysyä, miten itselläsi se laserointi ym. meni - onko kaikki ok nyt?
- on nyt
aryana kirjoitti:
En käy välillä Suomessa, ja elokuussa on oman paikkakuntani lääkärit lomilla... Saanko kysyä, miten itselläsi se laserointi ym. meni - onko kaikki ok nyt?
Mielestäni vastasin jo eilen kysymykseesi, mutta eipä tässä näytä olevan mitään, joten tässäpä jotain uudelleen. Luokka III oli syksyllä 2005. Ensin tehtiin kolposkopia, eli otettiin muutama koepala. Ei ollut paha juttu. Siinä ei löytynyt mitään selittävää, mutta halusivat tehdä vielä loop-konisaation (otettiin kohdunsuulta pala semmoisella polttosilmukalla),se tehtiin maaliskuussa 2006. Se tehtiin nukutuksessa, joten ei tuntunut miltään. Sen jälkeen oli vähän vuotoa. Sinne kohdunsuulle oli kuitenkin jäänyt vielä jotain epäspesifiä, joka vielä poltettiin laserilla joskus myöhemmässä vaiheessa, varmaan saman vuoden aikana, ehkä syksyllä 2006. Syksyllä 2007 ja 2008 otetut papa-kokeet ovat olleet puhtaita,luokka I. Minullakin joidenkin toimenpiteiden aikataulu siirtyi myöhemmäksi, ja minulle sanottiin silloin, että ei ne muutokset etene niin nopeasti siellä kohdunsuulla, että ei ole niin kiire. Tsemppiä vain sinulle. Soita sinne tutkimuspaikkaan ja kysy, ehtisikö sen toimenpiteen tehdä silloin elokuussa vai täytyykö tehdä nopeammin. Kyllä kaikki hyvin menee.
- Saksassa sairastellut
ollessasi kuulut kyllä johonkin terveyden huoltoon eli kysyppä harjoittelupaikastasi. Se lienee yksinkertaisinta ja saat ilmaiset tutkimukset jo siellä, eikä tarvitse jännittää loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133775Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463291Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252600- 2012467
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem232449Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351616- 1121434
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1501317Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja291305Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt711138