www.domain.fi ei toimi

Mistäköhän johtuu kun tietyt domain osoitteet eivät aukea Firefox (3.0.8) selaimessani ollenkaan. Tulee vaan blancco sivu ja alhaalla lukee valmis. Esim: www.golf.fi ei toimi. Mutta golf.fi ja http://www.golf.fi/portal/uutiset toimivat.

Sama ongelma on esim: www.rajalacamera.fi sivuilla. Sinne pääsin ainoastaan valitsemalla hakukoneen avulla jonkun sivuston muista linkeistä.

Muitakin sivuja on eteen tullut ja alkaa pikku hiljaa haittaamaan tuo ongelma.

Apuja siis kiitos jos jollain ratkaisua
2452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niin ainakin epäilen..
muuten en osaa auttaa, valitan :(

Äänestä

Oletko kokeillut lyödä kyseisten sivujen ip-osoitteen suoraan haku kenttään
tyyliin http//xx.xxx.xxx.xxx
Minulla on samanlainen ongelma www.unitedshades.com sivun kanssa joka ei aukea tuolla domain nimellä mutta IP-osoite http://66.29.204.122 kyllä avaa ko.sivun. Tosin tilausta ko.sivulta en voi tehdä, koska maksun yhteydessä se yrittää taas takaisin www.unitedshades.com sivulle. Olen ollut yhteydessä soneran (omistan soneran laajakaistan) ja kyseisen unitedshades firman edustajaan(palvelin amerikassa). Tulosta on siinä mielessä tullut, että Soneran edustajan mielestä ko. firman palvelin estää kaikkien 80-88 alkuisten IP-osoitteiden (ko IP:t ovat soneran kuluttajaliitymissä) avausyritykset. Sivua on testattu muutamalla muullakin soneran kuluttajaliittymällä ja sama ongelma on kaikissa. Nyt odottelen vastausta italian päästä....

Tässä mietin, josko sinulla olisi samanlainen ongelma. Keneköhän laajakaista liittymä sinulla on?? kokeilehan vielä kaivaa ko.firmojen IP-osoitteet selville ja kokeilla niiden avulla sivuja auki. Eli Jostain syystä kentie ko. firmojen estolistalla voi olla sinun operaattorisi käytössä oleva IP-kaista.

ps. jos joku soneran kuluttajalaajakaistan omaava henkilö lukee tämän, niin voisitteko ystävällisesti myös testata tuon www.unitedshades.com sivun toimivuuden

terveisin Mike

Äänestä

Kommentoi aloitusta


um mikko kirjoitti:

Mistäköhän johtuu kun tietyt domain osoitteet eivät aukea Firefox (3.0.8) selaimessani ollenkaan. Tulee vaan blancco sivu ja alhaalla lukee valmis. Esim: www.golf.fi ei toimi. Mutta golf.fi ja http://www.golf.fi/portal/uutiset toimivat.

Sama ongelma on esim: www.rajalacamera.fi sivuilla. Sinne pääsin ainoastaan valitsemalla hakukoneen avulla jonkun sivuston muista linkeistä.

Muitakin sivuja on eteen tullut ja alkaa pikku hiljaa haittaamaan tuo ongelma.

Apuja siis kiitos jos jollain ratkaisua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu