http://tilastokeskus.fi/til/ashi/2008/04/ashi_2008_04_2009-01-30_tie_001_001.gif
Edellinen rommaus alkoi 1989 puolivälin jälkeen. Nyt ollaan samassa tilanteessa kuin 1990. Tsekkaa käppyrästä millaisen tilin teet.
Vuoden päästä ollaan romahduksen puolivälissä, kahden vuoden päästä pohjalla.
Ostamatta jättävä tekee nyt helposti satojen tuhansien eurojen tiliä - riippuen tietysti, kuinka kalliin asunnon jättää ostamatta.
Edellinen rommaus alkoi 1989 puolivälin jälkeen. Nyt ollaan samassa tilanteessa kuin 1990. Tsekkaa käppyrästä millaisen tilin teet.
Vuoden päästä ollaan romahduksen puolivälissä, kahden vuoden päästä pohjalla.
Ostamatta jättävä tekee nyt helposti satojen tuhansien eurojen tiliä - riippuen tietysti, kuinka kalliin asunnon jättää ostamatta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Idioottimaisinta on ostaa juuri NYT, kun marginaalitkin on ihan tapissa. Itse odotan, kunnes pankkialalla helpottaa ja marginaalit normalisoituvat. Ennen tuota on turha odottaa hintojen nousua, kun lainarahaa ei oikein irtoa. Tähän voi toki mennä parisen kolmisen vuotta. Osakkeita toki kannattaa jo ostella. Niillä voi sitten lyhentää sitä asuntolainaa kun moninkertaistuvat seuraavassa nousussa.
Tietääkö kukaan, muuttuuko marginaali koron tarkistuksen yhteydessä? Vai pysyykö marginaali samana ja euriborit vaan muuttuu vuoden (tai kolmen kuukauden) välein? Eli tuleeko nää isot marginaalit vaan uusiin lainoihin?
niinhän ne ovat tehneet jo!!!! jos nyt viitsit ajatella niin takavuosina marginaalit ovat olleet ennätys matalalla eikä varmasti tule laskemaan samoihin lukuihin ainakaan 10 vuoteen... onneksi otin lainani 4v sitten... eipä tarvitse odotella koko elämäänsä vuokra kuutiossa vaan saa elää elämänsä laadukkaasti omassa paritalossa, kunnes vaihdan isompaan..
että pankki voi nostaa marginaalia, jos asiakas käy pankissa uusimassa lainansa ehtoja. Tällöin tehdään uusi lainasopimus ja nämähän ovat näkyneet tilastoissakin uusina lainoina.
Onnittelen paritalon kummankin puolen omistamisesta.
ensinnäkin olen juuri aloittamassa rakennusprojektia (okt/vapaa-ajan asunto) ja aikomuksena on ostaa pari asuntoa espoosta, toinen vuokrattavaksi ja toinen asumista varten...
nytkin on tosin oma maksettu asunto alla...
mutta voithan odotella jos haluat...niin kaikki rahattomat tekevät...varsinkin kun pankki ei odottajille anna lainaa koskaan ja kyllä totuus on odottajista se että tilillä on 5-10t€ alepan kassan töistä säästössä ja sitten kuvitellaan olevansa rikasta käteisostajaa....
naurattaa....
Eikä ole paljon syytä naureskella jos on ostamassa Espoosta nyt asuntoja.
Oma asunto meni kaupaksi ekalla näytöllä, ja samantien tein tarjouksen minua kiinnostaneesta kohteesta, Espoossa. Näyttäisi että siitäkin tulee kaupat. Ja rahaa jää reilusti tilillekin.
En jaksa harmitella, että tarjoukseni oli "vain" kymmenisen prosenttia alle "kupla"pyyntihinnan, koska talo on tarpeisiini kaikin puolin sopiva, muutaman vuoden vanha ja varsin tilava.
Kun olen sinne muuttanut, ei jaksa enää asuntojen hintakehitys kiinostaa, koska siinä talossa aion asua loppuelämäni. Panostan sen ehostamiseen, ensin pitää rakennuttaa kahden auton autokatos omalle pihalle (kokonaan teetän ulkopuolisella, itse en viitsi vaivautua).
Tällaista on arki kun ei liikoja murehdi tarpeettomia asioita. Mutta kukin tyylillään...
tällä palstalla, ellei asuntojen hinnat lainkaan kiinnosta?
nyt ostamatta, tekee hyvän tilin?
vetamalla heti pois tarjouksesi Finlandiatalosta.
johtuu paljolti kikkailusta, jolla nyt on edellisestä "viisastuneena" pumpattu yhä vielä lisää rahaa kuplaan, jossa on hevosen kokoinen reikä. Edellisellä kerralla Manun "kyllä se siitä" maksoi noin tonnin (mk) jokaiselle suomalaiselle. Nyt mennään johonkin muuhun potenssiin. Tämän potenssin rekyyli saattaa tehdä täysin arvaamatonta tuhoa, jenkeissä se sen jo teki. Samoin Espanjassa, = noin miljoona kohdetta on myynnissä kerralla. Niillä ei ole mitään hintaa, niin kauan kuin niistä saadaan se ratkaiseva ensimmäinen tarjous. Tekevätkö sen tarjouksen pankit pakkohuutokaupoilla? Nyt ehkä on muutakin paljon isompaa pähkäiltävää, eli asuntokauppa ei Euroopassa ole päälimmäinen ongelma. Euro ja EU ovat kysymysmerkkejä verrattaessa edelliseen romahdukseen, mutta suomalaisille todennäköisesti miinusmerkkejä, koska olemme EU touhun nettomaksajia. Jos ajattelemme järjellä viimeisen kymmenen vuoden hintojen nousua, siinä mopo lähti käsistä aivan totaalisesti. Ihmisen elämä ei riitä monen velkojen maksuun. Työikä loppuu kesken ja jaksaminen. Jos maa, jolla on velkoja yhteensä 5,5 kertaa oma budjettinsa (maa, kansalaisten yksityiset ja yritysten luotot) ja lisää haalitaan, on terve, niin jokainen voi tehdä tästä hulluudesta omat johtopäätöksensä. Saa nähdä saadaanko rikkaimmalta desiililtä suoritettua konkurssin edellä takaisinperintä? Kirkonrotilla ei ole mistä ottaa, ellei pyörää keksitä uudestaan.