Olen istuttanut taimia kekkilän puutarhanmultaan ja haluaisin siin luonnonmukaisella tavalla lannoittaa kasvia. Miten siis tapahtuu. Olisiko minun pitänyt istutusvaiheessaa laittaa kanakakkapuikkoja ruukkuun. Vai miten vielä onnistun. Mikä on siis luonnonmukaista lannoitetta ja mikä ei?
luonnonmukainen
lannoitustapa
6358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikista halvinta lannoitetta on mokkosvesi. Kerää nokkosia ja silppua niitä vähän, keitä vedessä n 10 min tai liota seisovassa vedessä pari päivää ja kastele sillä. Haisee pahalle:( Hyötykasviyhdistyksen sivuilta löyyy hyviä ohjeita tai sitten Puutteenperän sivuilta. Jos parvekkeella kasvattaa voi haju olla aika raju joillekkin aineille. Luonnon p jaksa on kaikki luomua. Synteettiset aineet ei, eli joku Y-lannos.
Muistathan että huumehampun kasvattaminen on laitonta.Kuituhamppua saat kuitenkin kasvattaa.Musta multa on siihen erittäin hyvä mutta muista olla hellävarainen taimelle ja anna taimi ajan vain taimimultaa.
voisivat pysyä poissa tältä palstalta. Katsopa vaikka vedonlyönti-osastoa, siellä on kaikenlaista herjaa joka sopii sinun tyyliisi. Jos olet oikeasti kiinnostunut puutarhanhoidosta, niin tule mukaan mutta jätä tyhmät vitsisi muualle. Tämä osasto on muuten koko suomi24:n asiallisin, mikä on erinomainen asia sinänsä.
Joo heti aletaan syyllistämään. Tarkoituksena on viljellä erilaisia tomaattia ja kurkkua. Osa tietysti omalla parvekkeella ja osa kasvimaalla ja mahdollisesti myös kasvihuoneessa. Jos laitan esim. kanankakkapuikon ruukkuun myöhemmin niin tuleeko siiitä hajua ja kärpäsiä.
Peitä se mullalla, niin ei pitäisi tulla ongelmia.
kananankakkaa -siitä se viljely alkaa