Ulkomaan

matkalle..höh.

Tämmiöstä on nyt liikkeellä.

Elää avatko viestiä, älkää vastatko.
Virusohjelma vorkkii koneeltasi tietojasi ja osoitteita,, ties mitä.

Minä sain eräältä tuttavalta seuraavanlaisen viestin, jota hän ei ole minulle todellisuudessa lähettänyt.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Ystäväsi osallistui PlusTV:n kilpailuun. Palkintona on matka yhteensä neljälle henkilölle. Ystävällisenä tyyppinä, hän kutsui sinut mukaan. Jos haluat osallistua kilpailuun, jonka kohteen päätät itse, klikkaa alla olevaa linkkiä.
---- linkki poistettu -----

Tuossa oli liitteenä lista minun tuttujani, jotka ilmeisesti pääsis matkalle. Mutta postin lähettäjä taasen ei heitä tunne, eli ei näin ollen ole voinut heitä kutsua.

Tuossa on lähettäjän itsestään antama kuva. Sen voit turvallisesti tarkistaa. Ei liene tuttuja.
http://mail.google.com/mail/im/video_promo.gif

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Itsestään selvä on, ettei televisioyhtiö lähettele roskaposteja, saati sellaisille, jotka ei ole antaneet edes osoitettaan.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Tuliko mieleen, että tuttavasi on ehkä osallistunut kilpailuun ja ilmoittanut samalla myös sinut mukaan.

    • keksa

      kenen tahansa sähköpostiosoitteen. Et siis oikeasti tiedä kuka sen on lähettänyt, mutta joku joka tietää sinut ja ystäväsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      271
      1673
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      46
      1543
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      151
      1251
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1035
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      991
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      450
      924
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      881
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      867
    Aihe