Mikkosen perhe elää köyhyysrajalla kertoo tämän päivän iltalehti..pitäsköhän rouva Mikkosen harkita töihin menoa?? :D :D
Mikkosten perhe elää köyyhyysrajalla
Joopajoooo
6835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
esimerkiksi moni pienipalkkaisessa TYÖSSÄ käyvä yksinhuoltajaäiti lapsineen.
kuitenkin syödä sanansa ja mennä töihin. Isä Mikkonenhan on kotona lapsia hoitamassa. Säälittävää urputtamista köyhyydestä kun ei leivän eteen olla valmiita tekemään töitä. Verovaroilla pitäisi tämäkin hienostoperhe elättää ilmeisesti. Ukko Mikkonen on niin vanha että pääsee kohta vanhuuseläkkeelle mutta rouva Mikkosella olisi työikää jäljellä vaikka kuinka. Mutta ei työhaluja. Motiiviksi kelpaa nyt lastenhoito ja pyykinpesu niitähän ei upseeriperheessä mies tee. Ei tehnyt meilläkään ennenkuin pakotin valitsemaan tossun alla vai taivasalla, kyllä tuli kapiaiseen vauhtia.
mikkoset kyllä pärjää ja ohjelma jatkuu sykysllä. mikkoset ovat tärkein vaikuttajamme ja mikkoset pitää liittä peruskoulun opetusohjelmaan. odotan vesi kielellä me mikkoset dvd julkaisua.
mikkosen tulot on niin huonot ettei niillä mitään eläkettä tule. korkeintaan kansaneläke. sillähän sitä sitten räpistellään. se on niille ihan oikein. veroviranomaisten kannattaisi vähän tarkastella, onko kaikki maksut maksettu, vai millä ne toimeen tulee, tonnin kuussa ja lapsilisät päälle. ei niillä tuloilla kukaan perhe pärjää jos on vielä asuntovelkaa. lapsethan ne näyttää ne laiskat elättävän, eli me veronmaksajat. kuka sen mikkosen tönön ostaa, jossakin korvessa, ei siitä mitään saa. velkaa jää ja paljon, mutta ei säälitä. töihin vaan, jos nyt kukaan sitä ninaa uskaltaa ottaa, voi olla että asiakkaat katoisi siltä kampaamolta.
Todella rakentavaa tuo Mikkosten "keskustelu". Luulin, että siellä on kaksi opetettua papukaijaa, mutta niitähän onkin kolme! Timo: hakkuut Nina: hakkuut aivan, niin, kyllä Timo: stalinisteja Nina: stalinisteja joo, nimenomaan
Ainoa terve ratkaisu noin köyhälle kotona kyyköttävälle perheelle olisi että se, joka voi saada töitä ("kampaajamestari") lähtisi töitä hakemaan. Siitä ilahtuisivat kaksi poikaa! He saisivat normaalin ja terveen kasvuympäristön tarhassa. Pappa voisi puskea traktorillaan metsätilkkua ristiin rastiin. Häntä ei varmasti kukaan halua töihin. Muuten, tuo "kampaajaMESTARI" on se, mitä ennen sanottiin KAMPAAJAKSI. Sama juttu "meikkiTAITEILIJOIDEN" kohdalla. Helena Lindgren ym: he ovat meikkaajia - tai jos ovat oikein koulun käyneitä, he voivat olla kosmetologeja... Eipäs astuta taiteilijoiden tontille!