Latvominen

köynnöksille

Hei,
latvotaanko päivänsineä, elämänlankaa ja kelloköynnöstä? Entä missä vaiheessa?
Millaisessa lannoitteessa/mullasta ed. mainitut
köynnökset kasvavat parhaiten?

5

5555

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohotanmaruna

      Jos tuuheutta haluaa kasviin/istutukseen lisää, voi myös istuttaa paljon taimia samaan purkkiin, latvominen ei ole mikään "pakko". Jos haluaa, latvoa voi aika alkuvaiheessa, kun taimeen on tullut muutama lehti. Kesäkukat pärjää ihan tavallisessa mullassa tavallisilla lannoitteilla.(Kekkilän "musta multa" on kylläkin sementtiä mielestäni, sitä en käytä) Monien markettien viher/kesäkukkaosastoilla on puutarhalannoitakin isomman alueen kasteluun. Muuten hyvä lannoite on esimerkiksi parvekekukille vaikkapa Biolan, sitä on melkein missä vaan isommassa ruokamarketissakin multapussien lähettyvillä.

    • kaikkia

      köynnöksiä muutaman kerran, siten niistä tulee tuuheampia. Laita niihin myös tukikepit, mielellään 3 kpl per purkki ja kumilangalla kepit ylhäältä yhteen kiinni, näin köynnökset kiipeävät paremmin ja myös pysyvät tukikepeissä kiinni.

    • Iloa kukista

      Ohjetta ja neuvoa tulee monenlaista, mutta vain kokemus opettaa ja tee niin tai näin, hyvä tulee joka tapauksessa !

      • ainakin jo

        kokemus opetti, että elämänlankaa jollei latvo, se huitelee yhdellä varrellaan nopeasti niin ylhäällä, että vaikeata on sitä vielä puolitoista kuukautta sisällä kasvatella. Jonkun niistä latvoin sirkkalehtien yläpuolella kasvaneen kolmannen lehden yltä, aika pian sieltä uusi verso kasvoi esiin. Jonkun taas latvoin heti sirkkalehtien yläpuolelta, siitähän lähti uusi verso kummastakin "lehdenkainalosta". Eli tuuheimman taimen saa, kun nappasee latvan poikki heti alimman lehtiparin jälkeen.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe