Miten avioehtosopimus pitäisi säilyttää? Ystävätär menee avioon ruotsalaisen kanssa ja heillä on avioehto. Siitä on kopio ruotsalaisessa pankissa, jossa heillä on muutkin raha-asiat. Mutta pitäisikö olla Suomessakin jossakin? Pankissa? Omaisella? Naisen tulot ovat Ruotsista, mutta hänellä on Suomessa osuuksia kiinteistöyhtymistä, mökki ja kolmannes huoneistosta. Nämä on rajattu avioehdolla sellaiseksi omaisuudeksi, johon miehellä ei erotilanteessa oikeutta. Voiko avioehto olla tarpeen esim. noiden yhtymien asioiden hoidossa?
Paperi tallessa
5
1364
Vastaukset
- suomessa
se pitää rekisteröidä maistraattiin, ennenkö on pätevä.
- random_N
Minäpä välitän tämän tiedon nyt alkuun sinne.
- nimetönnötemin
Miksi puutut ystävättäresi asioihin??
- fjdklalfdsaf
mitäköhän se sinulle kuuluu ja miksiköhän sinä älähdät jos joku huolehtii ystävästään? pistää miettimään...
- random_N
No meillä on semmoinen YYA että minä hoidan jonkin verran valtakirjalla hänen asioitaan, koska olen muutenkin tekemisissä niiden ihmisten kanssa, joita on muina osakkaina niissä yhtymissä. Ja nyt avioliiton myötä muuttuu mm ystävän nimi eli valtakirjat kirjoitetaan uudestaan. Niiden kirjoittamisen yhteydessä sitten alkoivat/alettiin pohtia että tarvitseeko jossakin mainita avioehdosta ja jos tarvitsee, niin miten toimien avioehto olisi sitten oikein kirjattu. He eivät asu missään metropolissa, niin ei siellä ollut paikallisilla pankin ihmisillä tietoa Suomen kuvioista eikä oikein juristien toimistojakaan ole. Luulisin että Tukholmassa ja Suomessa Ahvenanmaalla ja rannikolla olisi osaamista tässäkin asiassa, koska paljonhan on perheitä joissa siipat ovat toinen Suomesta ja toinen Ruotsista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564304SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2924178Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1663696Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky933583Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä993180Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312497Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv371900Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681793Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161783- 381713