Sain 2 ihmekukan mukulaa (mustan porkkanan näköisiä)Laitoin ne eilen purkkiin esikasvamaan.En tiedä kyseisestä kukasta mitään, en ole edes nähnyt. Tuleeko siitä kuinka iso pensas, eli laitanko kasvamaan sen kukkapenkkiini, vai yksittäiseen paikkaan ja laitanko molemmat mukulat vierekkäin, vai täysin erilleen?Tarviiko se tuentaa? Kertoisitteko vähän kokemuksistanne. Olisi kiva onnistua, kun kuulin sen olevan kaunis kukka.
ihmekukan
kasvatuksesta
51465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihmekukka, Mirabilis jalapa, kasvoi minulla noin puolimetriseksi ja ylikin, toisia sai tukea. Kukat avautuivat vasta puolenpäivän jälkeen ja iltasella se tuoksui. Syksyllä sen juurakot otetaan ylös ja veidään jonnekin viileään paikkaan, daalian tapaan. Voit laittaa ruukuun tai maahan,jos haluat isomman pehkon laita juurakot vierekkän.
Ihmekukasta tulee aikamoinen pehko, makuasia, mutta jättäisin juurakoille istutusväliä ainakin parikymmentä senttiä, jos vierekkäin istuttaa, jos haluaa yhden ison pehkon niistä, yksikin taimi on ihan okei jossakin mukavassa seurassa tai paikassa, tai vaikka yksi molemmissa portinpielissä tai muuta vastaavaa. Ei tarvitse välttämättä tukea, sekin on vähän makuasia.
Aika sopiva määrä ihmekukkapenkissäni on ollut kolme taimea metrille, sillä on tullut tiivis yhtenäinen rivi - ja hyvällä lannoituksella, vaikka kukkahan on muutenkin voimakaskasvuinen.
Tulee iso ja tarvitsee tuentaa. Meillä ainakin harmillisesti katkesi pari paksua vartta viime kesänä. Meillä oli istutusväli n. 20 cm ja kahdessa rivissä 12 "porkkanaa". Ihan kiva, joskin aika vaatimaton. Kukki kokoajan, iltaisin, monivärisesti. Pitäisi tuoksua kovasti, mutta meillä ei kyllä tuoksunut. Kuumissa maissa kova leviämään, mutta meillä talvi tappaa eli mukulat pitää kaivaa syksyllä ylös ja säilyttää viileässä. Tänä kesänä ajattelin laittaa muutaman ruukkuun ja jaella loput sukulaisille. En ole vielä tarkistanut, miten talvehtiminen on onnistunut. Googlettamalla Mirabelis löytynee kuvia. Laittaisin siis vierekkäin ja yksittäiseen paikkaan ja tuet. Kesän aikan mukulat kasvavat leveyssuunnassa ja syksyllä niistä on tullut paksuja möykkyjä.
minne haluaa, alaoksat vähän maatakin pitkin. Jos tykkää laittaa tukikepit, tykkää pystymmästä kukast, sitä vaan, ei tarvitse pakosti.