Voisiko joku kertoa vähän, millainen pääsykoe sosionomiksi opiskelemaan pyrkiville on yleensä? Mitä pääsykokeeseen kuuluu, mitä kannattaisi ottaa huomioon, miten voisi valmistautua niihin? Tarvitseeko ennestään jo tietää kovinkin paljon ko. alasta?
sosionomi pääsykoe
millainen on?
4730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Harkitsehan vielä!! Itse jos olisin aikoinaan tiennyt kuinka epäarvostettu sosionomin tutkinto täällä meilläpäin on, en olisi koskaan lähtenyt edes opiskelemaan.
pääsykoe oli suhteellisen helppo, ja siihen ei oikein voi valmistautua. Aikaa oli osa-alueiden tekemiseen rajatusti, ja se aika menee todella nopeasti, että kannattaa keskittyä hyvin. Alasta ei tarvitse tietää etukäteen oikeastaan mitään, mutta haastattelussa pitää tietää miksi juuri sinä sopisit sosiaalialalle, ja miksi ko. kouluun haet. Ryhmätestissä kannattaa ottaa rennosti, ei hoseltaa, olla vaan oma itsensä eikä hölmöillä niin kaikki sujuu kyllä hyvin:)
Mitähän ryhmätehtävä pitää sisällään? Ja mitä ne yksilötehtävät sitten on? Minkätyyppisiä?
meillä oli ryhmätehtävä sellainen, että meitä oli n. 10 henkilöä, ja meille annettiin jokin aihe, liittyen sosiaalialaan jotenkin. (sellainen mistä kaikki jotain edes tietää) Sitten sitä lähdettiin ryhmässä keskustellen puimaan, mietittiin sitä aihetta eri kanteilta jne. siis ihan vaan keskustelutilanne. Yksilötehtävänä oli palikkatestit, siis piirreltiin jotain kuvia, matematiikan testi(mitattiin loogista ajattelua, helppo), kirjoitettiin joku tarina ja kaikkea tälläistä. Sitten oli vielä psykologin haastattelu, jossa haastattelija oikeastaan vaan peilasi sinun yksilötestisi vastauksia, ja kyseli kaikkea maan ja taivaan väliltä.