Tänään bussissa napero ihmetteli mua, että mites tädillä on hame vaikkei oo vielä kesä. Naperon äiti yritti selittää, että AIKUISET naiset voi pitää nyt jo hametta. Minä tunnustin naperolle, että kuvittelin olevan keväämpää ja todella palelin. Eli: hame on aika outo vaatekappale, koskapa aiheuttaa pikkuväen ihmettelyä.
mites tädillä on hame?
naperooooo
101000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
sittenkin niin, että se ihmetteli, että sedällä on hame..?
ei ollut
Jo lapsena pitäisi oppia, ettei muita ihmisiä töllistellä.
luontainen tapa oppia. Vanhempien ihmisten vastauksista, tavoista käyttäytyä riippuu pitkälti mitä lapselle opetetaan, yhteiskunnan perinteen mukaan mikä on normaalia ja hyväksyttävää. Lapset kumminkin tuijottavat aina jotakin hänelle uutta ja ehkäpä outoa. Eipä uteliaisuutta edes kannata opettaa kieltämään. Mitä kielloilla muka saavutettaisiin, lisää robotteja, mallikansalaisiako rivissä suoraan "johtajan" sanoja toteuttamaan pelonvaltakunnassa ? Sairas on yksilö, ken ei saa, ei ympärilleen uskalla katsella, ei tietoa janoa, ei halua ymmärtää. Sairas on sellainen yhteisö. No onko maailmakaan terve ? Summa summarum, joskus, liian usein "kannettu vesi pysyy kaivossa". ;|
nuoret tytöthän ovat pitäneet jo koko talven paksuja sukkahousuja ja niin lyhyttä hametta (tunikaa) että se peittaa vain niukinnaukin kriittisemmät paikat.
Monilla näyttää olevan tunikan alla farkut tai muut tiukat housut.
Miehen koivet palelee, naiset pistelevät hameessa ja 20 den sukkahousuissa vaikka kunnon pakkasessakin, eikä palele.
niin hauskaa on tuossa asiassa, että ihan pisti naurattamaan.
tällä kelillä sanoo palelevansa hameessa.
Viime yönä bileistä palatessa jouduin kulkemaan vähän pidempään kaupungilla hameessa. Lämpömittari näytti nollaa ja pohjoistuuli oli melkoinen. Eipä palellut, eikä tuossa vaiheessa ollut enää alkoholillakaan vaikutusta kun tanssiessa ne yksi sidukka ja lasi skumppaa oli jo palanut pois.