Kävin toissapäivänä työterveyslääkärillä. Hän kehoitti minua lopettamaan Rivatlinin käytön.
Lupasin, että kun menen seuraavan kerran kallonkutistajalle, niin pyydän sen astettaista lopetusta.
Tähän mennessä minulla on ollut sellainen käsitys, että lääkkeestä ei ole mitään haittaa työnteolle tai harrastuksille.
Onko täällä muita, ketkä käyttää Rivatlinia ja käyttäävät koneita tai laitteita tai on sellainen harrastus, missä esimiehen pitäisi tietää, minkä vastuun ottaa jos sallii lääkettä käyttävän jatkavan hommaansa.
Tuli jotenkin sellainen olo, että enkö enää olekkaan kelpo jatkamaan nykyisiä hommiani.
Olen mietiskellyt asiaa pari päivää ja äsken kaupassa sattui tuttu hoitsu, kenenkä kanssa olen jutellut ennen aina kaupungin asioista ja muutenkin heittännyt läppää.
Hän oli ensimmäinen ihminen, joka julkisuuteen tuloni jälkeen ei moikannut minua enää.
Mutta en kadu siltikään, että olen paikallislehdessä kertonnut sairastavani PH:tä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
esimies saa tietää sun lääkitystä ja diagnoosia työterveyslääkärin kautta.
Olen nähkääs tehdaspalokunnassa mukana. Olen ollut siinä jo reippaat toistakymmentä vuotta. Kunto, mitä parhain. Tein maanantaina lakisääteisen savusukellustesti radan, eli Oulunradan. Siinä joutuu vastaamaan terveyden tilastaan, ennen kuin saa tehdä suorituksen. Myös käytettäviä lääkkeitä kysytään. Minusta oli korrektia kertoa asiasta, koska voin osallistua hälyihin mukaan, mutta etukäteen sanomalla asiaa ei tarvii puida silloin, kun on kiire. Mutta laitoin kysymyksen siksi, että jotenkin tuli mieli sellaiseksi, etten enää kelpaakkaan johonkin, vaikka itselläni ei ole sellaista fiilistä.
Riva-annos mikään iso muistaakseni ollu?Sanoit kai sen jossain joskus.Kallonkutistaja kuitenki vähä korkeemmin koulutettu ku työterveyslekuri.
Kolme kertaa otan päivässä. Kaksi kertaa yhden ja illalla kaksi. Annoskoko on 0,5
kofeiinia, jätä se kokonaan, pääset paniikista melko pian.
pitää alkaa käyttämään että voi lopettaa niin pääsee paniikista eroon?
Jos jättäisin kahvin pois, niin miten voisin sitten mennä kahvioon lukemaan lehteä. Ei olisi päivittäisiä tuoreita korvapuusteja. Nyt on kiva heittää tuttujen kanssa läppää samalla. Vaimo on sanonnut, että halvemmaksi tulis tilata lehti kotiin. Mutta kyl minä meinaan jatkaa samalla linjalla.
sitä jotain nautintoja elämäs olla.Se hoitsu joka sua ei moikannu,ootko varma että se huomas sut?Ei kai nyt hoitajaihminen voi olla niin tyhmä,et lakkaa moikkaamasta jos kertoo sairaudestaan.
ensin aiheutat itsellesi päihderiippuvuudella mielenterveysongelmia ja sitten puoskaroit oireita psyykenlääkkeillä voidaksesi jatkaa päihderiippuvuutta. Paniikkioireet tulevat todennäköisesti pahenemaan ajan mittaan ja lääkkeet lakkaavat väistämättä vaikuttamasta, olet pian sellaisessa pisteessä, että mikään ei enää auta ... mutta omapa on valintasi, turha tosin valittaa jos valitsee tietoisesti sairauden pahentamisen.
Mikä päihde kahvi on. Etkö sinä koskaan käy esimerkiksi kävelykatujen kahviloissa. Nyt olet jäänyt kuule paljosta paitsi. Kesä on lyhyt ja silloin on kiva istuskella katukahvilassa lasit silmillä ja bongailla samalla. Olisiko kalja sitten parempi, koska ei siellä saa istuskella ilman juomaa. Sitrusjuomatkin on Rivatlinin kanssa kielletty. Tässä PH:ssä on just tärkeää, ettei lopeta sosiaalista käymistä ihmisten kanssa ja kuppilassa käynti on minulle just osa sitä. Täytyy myöntää, että joskus on otettu myöskin päihteitä ja esiinnytty humalassa yleisillä paikoilla. Yleensä olen päässyt kotiin ilman kaatumisia, mitä nyt ei oteta uuttavuotta mukaan, kun buutsit oli niin saakelin liukkaat.
lääkeaineopillisesti psykoaktiivinen aine, juridisesti päihde. Kofeiini muuttaa tajuntaa piristämällä, se ei ole elimistölle tarpeellinen, pelkästään vahingollinen, se aiheuttaa riippuvuuden muutamassa päivässä pienilläkin annoksilla. Kofweiini on siis juridisesti päihde, ja jos käytät sitä joka päivä, olet päihderiippuvainen. Kun olet päihderiippuvainen, päihde on sinulle huumeen asemassa psykiatrian kannalta. Minä olen istuskellut hörppimässä kahvia ja kaljaa terasseilla ympäri Eurooppaa ja ollut riippuvainen noista huumeista ja lääkkeistä niin kuin sinäkin. Minä pääsin niin huonoon kuntoon psyykkisesti, että eristäydyin kotiin 8 vuodeksi, viimeiset ½ en päässyt kävelemään ilman kävelykeppiä ja senkin kanssa korkeintaan kilometrin kerralla. Kun jätin kofeiinin kokonaan, sain heittää kepin nurkkaan viikon kuluttua. Ahdistus ja masennus pahenivat perkeleellisiksi 4kk ajaksi ja vasta nyt, yli vuoden kuluttua lopettamisesta, olen osittaisessa työkunnossa ja psyyke on oireeton.
ole tarkoitettu jatkuvaan käyttöön, eli lääkärisi on fiksu.
tetty siitä,miks bentsoo syö.Epilleptikot,joilla on toi sama Rivatril päällä syövät sitä koko ikänsä ellei sitten sattumoisin haluta kokeilla jotakin muuta lääkettä tai joudutaan kahteen lääkkeeseen samanaikaisesti.
Itse ajattelin ihan saamaa, kun luin eilen illalla lääkkeen mukana tulleen paperin. Eli koko ajan puhutaan koukkuun jäämisestä, mutta epileptikot syö samaa lääkettä pakosta.
Olet päihderiippuvainen, saat päihteestä oireita ja käytät niihin psyykelääkettä. Saatat pystyä jatkamaan tuota kauankin mutta kofeiini aiheuttaa kaiken aikaa tuhoa aivoissasi ja lihaksissasi, ja nämä tuhot eivät korjaannu läheskään täydellisesti. Terveytesi heikkenee paljon nopeammin kuin ilman näitä myrkkyjä.
toki pääindikaatio on LASTEN EPILEPSIA. Aikuisilla Rivatrilia ei indikaatiolla epilepsia juurikaan käytetä. Vallan muut epilääkkeet käytössä. Niin, miten se muuttaa sitä riippuvuutta jos se indikaatio on eri? Ei mitenkään. Riva on bentzo, siitä ei pääse mihinkään ja sinä et ole lapsi, etkä tietääkseni kirjoitustesi valossa, epileptikkokaan
siis onko sitrushedelmät(juomat) rivatrilin kanssa kielletty?? miksi?
Tuoteselostuksen mukaan sitrushedelmä mehut muuttavat rivatlinin muotoa.