Hyvä kun löytyi vatsaoireille selitys. Mutta nyt on sitten kamala ongelma siinä, että miten saan gluteenittomasta ruuasta kaikki vitamiinit ja hivenaineet? Leivät ovat hirveän hintaisia ja kamalan makuisia ja täynnä lisä-aineita. Samoin jauhot, kaikissa liuta e-aineita. Puuroako pitää aina keittää? Vai pitääkö ostaa vitamiinipillereitä joita tähän saakka olen kaikin keinoin yrittänyt välttää? Apua, please! Kiitos.
Vastaukset 3
- Onkohan mullakin?
Epäilen vahvasti nyt, että mullakin on keliakia,kun luin keliakialiiton sivuilta tietoa. Jos et ole käynyt siellä, niin käy ihmeessä! Siellä on hyvää tietoa! http://www.keliakialiitto.fi/ Kyllä se siitä, valtiokin tukee sinua! :)
- ole iloinen
että asia selvis,nimittäin hoitamaton keliakia ei mikään vaaraton juttu.Ei kannata edes miettiä valmiiden leipien ostamista joka pv ellet rikas.Hyvä perusleipä ohje on jota minä käytän on Tattari,maissi,perunajauho.Kaikkia jauhoja reilu 2dl kulhoon 0,5dl vettä hiiva 50g suola 1 tl öljy 1,5 rkl sekoita ainekset kaada muottiin ja uuni 180c paista 1h.Halpa ravitseva leipä johon voit lisätä vaikka jotain siemeniä tms.Puhdistettua kauraa voit myös käyttää(semper).keliaakikko m50-
- tuohon
vesimäärään 0,5litraa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791100
- 1111100
- 75550
- 47483
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8446Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 13440
- 43428
- 15406
- 41402