Mikä neuvoksi kun abs fault-valo vilkahtelee lähes päivittäin? sekä sillointällöin käsijarru merkki palaa ja taulussa vilkkuu STOP . jarrupalat vaihdettu.
Peugeot 307 1.6 vm.2001
Peugeot 307 abs fault
pösömereen?
53510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toyotassani abs valo vilkutti. Yhteen pyörään (jarruun) vaihdettiin uusi abs-anturi. asia hoitui sillä.
ABS-jarruissa on elektroniikkaa ja antureita, joissa voi olla vikoja. Tuo abs fault-vikailmoitus kertoo juuri noista vioista ja stop valokin on samaan systeemiin yhdistetty. Huollossa tarkistavat testerillä mistä vika tarkalleen löytyy.
SAma vika. Abs koko ajan päällä, riippumatta tiestä, tai vauhdista. Valo palaa aika-ajoin, mutta voi olla pikäänkin pois. Heti kun valo syttyy, loppuu myös abs:n rynkytys. kokemuksia? kiitos
omassa 307 syttyi kovalla sadekelillä kyseinen valo, paloi aika-ajoin noin kuukauden verran. tuskin mitenkään edelliseen liittyen alkuperäinen akku kuoli(2002), uuden akun jälkeen ei ole palanut kertaakaan.
korjata: kuusakoski hoitaa homman vie sinne: loppuu häiriöt, pitkään on kestäny pösöksi = ja osta vaikka hevonen tilalle se toimii ja paremmat kyydit kuin pösössä: eikä haittaa vaikka "huohotin" turisee pakkasella ja heittää "öljyt pihalle" koni vielä menee: yksikurkkuinen vapaastihengittävä ja vielä nelivetoinen automaattilaatikolla