Toukokuussa Portugaliin..

Suunnittelemme mieheni kanssa toukokuussa noin vkon omatoimista lomaa Portugaliin. Tarkoitus lentää Lissaboniin ja vuokrata sieltä auto. Mutta minne sitten! Pidämme paikoista, joita turismi ei ole pilannut. Ranta ei ole välttämätön. Vaellamme mielellämme ja käymme katsomassa historiallisia paikkoja. Asumme apartement tyyppisissä majoituksissa, emme kaipaa luksusta vaan asiallista majoitusta. Voisimme olla kahdessa paikassa. Voisko joku auttaa, tuntuu että nyt en löydä netistä juuri apua. Kiitos!
1796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ongelmana matkailijalla Portugalissa on runsauden pula, sillä mahdollisuuksia on runsaasti. Miten olisi Pohjois-Portugali, Douron ja Minho-joen alueet, tai pelkästään Porto ja Douro-joen laakso? Alueeltä löytyy sekä historiaa että luontoa ja viehättäviä majoituspaikkoja. Viikko seudulla hurahtaa tuossa tuokiossa. Kun aihe on laaja, ehdotan matkaoppaan hankkimista. Omassa hyllyssäni portugalinkielinen American Express -sarjassa julkaistu opas. Alueella ei ole tungosta, ei etenkään toukokuussa mutta matkailijoihin on varauduttu. Lähempänä Lissabonia ehdotan Setubalin niemimaata, joka on alueena pienempi kuin Douro-joen laakso, mutta tarjoaa samoja elementtejä ja retkimahdollisuuksia ympäröiville alueille. Tässä linkkejä aikaisempiin keskusteluihin, joista saattaa teille olla hyötyä: http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=setubal&some_words=&exclude_words=&exact_words=&conference=Portugali&poster=&sort=relevance&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2001&ed=26&em=4&ey=2009&hpp=25 http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000000920&posting=22000000035916013 Vastaan mielelläni mahdollisiin lisäkysymyksiinne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lissu kirjoitti:

Suunnittelemme mieheni kanssa toukokuussa noin vkon omatoimista lomaa Portugaliin. Tarkoitus lentää Lissaboniin ja vuokrata sieltä auto. Mutta minne sitten! Pidämme paikoista, joita turismi ei ole pilannut. Ranta ei ole välttämätön. Vaellamme mielellämme ja käymme katsomassa historiallisia paikkoja. Asumme apartement tyyppisissä majoituksissa, emme kaipaa luksusta vaan asiallista majoitusta. Voisimme olla kahdessa paikassa. Voisko joku auttaa, tuntuu että nyt en löydä netistä juuri apua. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu