Koska maapallo voi elättä 2 - 5 miljardia ihmistä, on planeettamme sietokyky jo aikaa sitten ylitetty. Eri eliölajien joukkotuho on meneillään .Olemme käsittämättömän vakavan asian äärellä.
Maaperän köyhtymisen, eroosion, merien saastumisen ja ilmaston ääri-ilmiöiden takia ruoan tuotanto voi koska tahansa romahtaa.
Tällaisessa tilanteessa jokainen valtio on uskonnosta riippumatta velvollinen hoitamaan oman syntyvyyden säännöstelynsä. Ahtaus aiheuttaa sotia ja sodat pakolaisuutta. Humanitaarisista syistä pakolaiset levitetään ympäri maailman, se ei ole kenenkään kannalta oikein.
Kristinuskoisissa maissa syntyvyys on ylipäätään hyvällä mallilla. Voisikohan alhaisella syntyvyydellä olla tekemistä kristinuskon kanssa?
Olisi kiinnostavaa tietää, mitä lestadiolaiset ajattelevat ihmisen hekilökohtaisesta vastuusta, kun on kyse maapallon hyvinvoinnista?
Henkilökohtainen vastuu,
onko sitä?
2147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
VL-liikkeen nuoret käyvät asiasta keskustelua joka ei kuitenkaan näy Päivämmiehessä: http://freepathways.wordpress.com/2009/03/31/ymparistonakokulma-ja-ehkaisykanta/
SRK:lta silloin, kun maailman väkiluku oli 6,66 miljardia, että tehtävä olis täytetty...