Tunnen eläväni loukussa ja tahtoni ja minuuteni olevan tukahdutettu. Minä kymmenen pienen lapsen äiti, jolla vatsassa taas uusi ihana, iloittu jälkeläinen. Olen kuitenkin niin väsynyt ja nääntynyt. En jaksaisi enää. En repeä niin moneksi, kuin olisi tarpeen. Miten voin huolehtia vielä lisälapsista, jos nykyisissäkin on tekemistä. En vain jaksa enää.
väsynyt lapsiinsa
tukahdutettu
7592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä tukahdutettu, ota vastuu omasta elämästäsi ja hyvinvoinnistasi, samoin lastesi ja perheesi hyvinvoinnista. Siis ehkäise tulevaisuudessa! Jumala ei ole tarkoittanut sinua elämään tukahdettua elämää. Olet itse vastuussa ratkaisuistasi. Ei kukaan muu, esimerkiksi ne jotka opettavat että ehkäisy on syntiä. Eivät he ole vastuussa sitä, miten sinä voit vaan sinä itse. Jos omatuntosi sallii ehkäisyn, ehkäise. Vapaudut ihmisopeista. Voimia sinulle!
Ethän syyttele itseäsi! Oln täysin normaalia että tehtävsi on ylivoimainen. kun voimat uupuvat, on luonnollista että väsyy jopa omiin lapsiin joite sinä tietenkin rakastat. Haluaisit antaa heille hyvät lähtökohdat ja aikaa. Aikuisen huomiota ja tukea. Oletko ajatellut että yrittäisit saada apua kotiin, tai pääsisitkö itse lepuuttamaan hermojasi vaikkapa sairaalaan joksikin aikaa? Jos uupumus on totaalinen, silloin ei päivän parin "irrottautuminen" auta, vaan uupumuskierre täytyy katkaista pidemmällä levolla. Tietenkin sinun kannattaa keskustella lääkärin kansa mikä ehkäisy teille soveltuisi parhaiten. Hyväksyykö miehesi ehkäisyyn siirtymisen? Toivottavasti! olette varmaan keskustelleet asiasta. Lämpimästi voimia sinulle!
Kun on luettu tarkemmin mitä Päivämiehessä on sanottu, on huomattu ettei ehkäisyn syntiin olekaan Raamatun sanaa: http://freepathways.wordpress.com/2009/04/17/hautamaki-ei-perustele-raamatulla/
Niin, että äijä töihin, kun kerran on lapsia maailmaan saattanut! Eihän se ole mies eikä mikään, joka jättää lapset ja kodin naisensa harteille!!! Näin on.
eikä jää vastailemaan mahdollisiin jatkoihin? En minä ainakaan.
Nettikeskusteluissa ei KOKSKAAN ole oikeasti suurperheiden äitejä.
perheen huoltohommiin, tiedän yhden perheen (10lasta), jossa isä on illalla lasten mentyä nukkumaan, äidin kanssa tehnyt seuravan päivän ruoat, ja auttanut kahdella koneella pyykin käsittelyssä. Toisessa perheessä (9 lasta) isä nousi aikaisemmin aamulla ja ennen työhön menoa hoiti pyykkien pesun ja kuivaamisen(rumpu). Esimerkillisiä isiä,jotka ymmärtivät vaimonsa raskaan taakan. Jo henkinen tuki auttaa äitiä aika paljon. Luulis että seurakunnassa on joku, jonka omaatuntoa kolkuttaisi lapsiperheen auttaminen? Rakkauden työ ei ole teoriaa, se on teko! Isillä ja äideilä aon ihan tasan yhtäpaljon vastuuta jälkeläisistään!