Sopiva kivi autotallitielle

Anizzi

Onko kellään kokemuksia käykö betoninen reikälaatta autotallin tielle ? Lähinnä onko laatan paksuus jne sopiva auton painolle. Reikälaatta mainoksissa sitä kuvataan pengerten ja liuskojen kiveksi.

2

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heijhei

      Miksi haluat käyttää juuri reikälaattaa siinä? En usko, että paksuus (ilmeisesti pitää olla yli 80mm) yms. on ongelma, kunhan pohjatyöt tehdään kunnolla. Reikkälaattojen reikiin kylvetään usein nurmikko, joka luultavasti kärsisi vahinkoa, jos siitä usein ajetaan yli.

    • viherpeukku

      On sitä käytetty taloyhtiöiden parkkipaikoilla, eli kestää kyllä hyvinkin. Paksuus 80mm. Se on nurmikivistä tosin se karuimman näköinen, ehkäpä siitä syystä sitä on suositeltu maisemointeihin. Kannattaa tutustua myös nurmi-ja golfkiveen. (eli suomeksi: koska kyseessä on lähinnä siltojen rinteistä ja vuokrakerrostalojen pihoista tuttu kivi, en etupäässä sitä suosittelisi omakotitalon sisäänkäyntiin) Reikäkivessä on kyllä suurin multatila joka auttaa nurmea, mutta kannattaa tarkastella vaihtoehtoja ja miettiä muutankin kuin hintaa sillä kyseessä on pitkäikäinen investointi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1344
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe