VRO voitelun

ostin veneen, jossa on moottorina Johnssonin 50hv:n moottori. Moottorissa on tämä VRO voitelu. Onko palstan lukijoilla kokemuksia voitelun varmuudesta? Onhan moottori jo 12 vuotta vanha, joten luulisin sen toimivan. Kuulin vaan että moni käyttäjä olisi poistanut VRO pumpun ja alkanut käyttämään seos bensaa.
2408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

muista kuin perämoottoreista, esim. 2-T moottorikelkat. En ikinä ole luottanut noihin systeemeihin, vaan pensan mukana menee 1-1,5% seos. Yleensä pitkän seisonnan jälkeen vaara ilmakuplasta ja leikkaa kiinni. On niitä jotka on leikannut ja niitä jotka tulee leikkaamaan. Jätä systeemi toimimaan ja seuraa kulutusta, mutta annan pensan mukana mennä vähän öljyä myöskin...

Äänestä

Hysteriaa suurin osa. kun pa- ja öljyletkut on tiiviit. Poisto hysterian on aiheuttanut ensimmäisten vro-koneiden lapsukset -ne on jo aikoja sitten paukkuneet ja päätyneet kierrätykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käytön varmuudesta kirjoitti:

ostin veneen, jossa on moottorina Johnssonin 50hv:n moottori. Moottorissa on tämä VRO voitelu. Onko palstan lukijoilla kokemuksia voitelun varmuudesta? Onhan moottori jo 12 vuotta vanha, joten luulisin sen toimivan. Kuulin vaan että moni käyttäjä olisi poistanut VRO pumpun ja alkanut käyttämään seos bensaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu