Inkivääritietoutta - onko saatavana?

Utelias kyselijä

Kaupan hyllyille on ilmaantuntu Inkiväärinjuuri. Mihin sitä käytetään? Onko terveysvaikutteinen vai pelkästään mauste? Piparkakkuihin jauhemauste sopii tosi hyvin. Mihin muuhun?

7

2472

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tpi

      ..olet ollut? Kyllä inkivääriä on ollut kaupoissa juurena varmaan viimeiset 15 vuotta ihan normaalisti saatavana. Todella hyvä mauste, esim kiinalaiseen ruokaan, ja muuhun kaukoitätyyliseen, myös ihan hyvää simatyylistä juomaa saa aikaiseksi inkiväärillä maustaen.

      • mikä graniitti

        Kyllä se varmaan graniittia, sitä peruskalliota on ollut, jonka suojassa on tullut majailtua. Yritänpä laajentaa inkiväärikokemustani. Vappukin kun on jo ovella. Kiitos vinkistä!


      • galangajuuri

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Inkivääri Mainittakoon, että galangajuuri ja inkivääri kuuluvat samaan Zingiberaceae- eli inkivääriheimoon. Oivaa matkapahoinvointiin, lentsuun jne http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_ja_oppaat/raakaaineet/kasvikset/fi_FI/inkivaari/ ja vapuksi Ohjeen löysin Pinja-Glorian blogista - tai lähinnä mitä aineita tähän tulee - sovelsin sitten itse maistelemalla : raastettua tuoretta inkivääriä, minulla oli ehkä n. 1 dl sitruunan mehu sokeria 3/4 dl, sulatin sen pieneen määrään kuumaa vettä vettä niin, että ylläolevien aineiden kanssa nestettä on yhteensä puoli litraa kivennäisvettä n. puoli litraa Juoma tarjoillaan kylmänä - mielellään jäiden kera http://marke-tta.vuodatus.net/blog/787313


    • tuore inkivaari

      mm. intialaisessa ja kiinalaisessa ruoassa.

    • sunnyriver

      Mini-info: Kauko-Idän asukkaat sitä käyttävät paljonkin ja varovasti käytettynä se on ihan hyvä mauste. Eli raastetaan pieni pala hienoksi ja lisätään ruokaan. Itse olen käyttänyt sitä eniten kanan kanssa, mutta esim. vihannesruokiin ja kalaan se käy hyvin. Lisänä sitten vaikkapa sipulia, kookosmaitoa, sitruunaa, sitruunaruohoa, makeaa chilikastiketta, currya oman mielen mukaan. Joskus tavoitin sellaisen ohjeen kuin Lähetyssaarnaajan kala (intialainen ruoka) ja siinä oli suurin piirtein edellisiä mausteita, samalla maustepohjalla voi tehdä esim. kesäkurpitsasta uunipataa. Inkivääri auttaa nivelkivuissa, sitä on saatavana myös tabletteina. Siis jos on taipumusta kihtiin tai vastaavaan, voi apu löytyä inkivääristä. Purkista sen tosin helpommalla silloin saa. Inkivääri käy hyvin myös köynnöskasviksi, kasvaa pitkäksi köynnökseksi muutamassa kuukaudessa sisällä.

    • nivelvaivoihin

      viipaleet raakana vaikka leivän päälle, tehoaa kyllä. Ja tietää käyttämänsä oikean määrän varmemmin kuin purkista naposteltuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      145
      1145
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      118
      1032
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      214
      770
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      715
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      706
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      588
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      57
      541
    Aihe