Inkivääritietoutta - onko saatavana?

Utelias kyselijä

Kaupan hyllyille on ilmaantuntu Inkiväärinjuuri. Mihin sitä käytetään? Onko terveysvaikutteinen vai pelkästään mauste? Piparkakkuihin jauhemauste sopii tosi hyvin. Mihin muuhun?

7

2417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tpi

      ..olet ollut? Kyllä inkivääriä on ollut kaupoissa juurena varmaan viimeiset 15 vuotta ihan normaalisti saatavana. Todella hyvä mauste, esim kiinalaiseen ruokaan, ja muuhun kaukoitätyyliseen, myös ihan hyvää simatyylistä juomaa saa aikaiseksi inkiväärillä maustaen.

      • mikä graniitti

        Kyllä se varmaan graniittia, sitä peruskalliota on ollut, jonka suojassa on tullut majailtua. Yritänpä laajentaa inkiväärikokemustani. Vappukin kun on jo ovella. Kiitos vinkistä!


      • galangajuuri

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Inkivääri Mainittakoon, että galangajuuri ja inkivääri kuuluvat samaan Zingiberaceae- eli inkivääriheimoon. Oivaa matkapahoinvointiin, lentsuun jne http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_ja_oppaat/raakaaineet/kasvikset/fi_FI/inkivaari/ ja vapuksi Ohjeen löysin Pinja-Glorian blogista - tai lähinnä mitä aineita tähän tulee - sovelsin sitten itse maistelemalla : raastettua tuoretta inkivääriä, minulla oli ehkä n. 1 dl sitruunan mehu sokeria 3/4 dl, sulatin sen pieneen määrään kuumaa vettä vettä niin, että ylläolevien aineiden kanssa nestettä on yhteensä puoli litraa kivennäisvettä n. puoli litraa Juoma tarjoillaan kylmänä - mielellään jäiden kera http://marke-tta.vuodatus.net/blog/787313


    • tuore inkivaari

      mm. intialaisessa ja kiinalaisessa ruoassa.

    • sunnyriver

      Mini-info: Kauko-Idän asukkaat sitä käyttävät paljonkin ja varovasti käytettynä se on ihan hyvä mauste. Eli raastetaan pieni pala hienoksi ja lisätään ruokaan. Itse olen käyttänyt sitä eniten kanan kanssa, mutta esim. vihannesruokiin ja kalaan se käy hyvin. Lisänä sitten vaikkapa sipulia, kookosmaitoa, sitruunaa, sitruunaruohoa, makeaa chilikastiketta, currya oman mielen mukaan. Joskus tavoitin sellaisen ohjeen kuin Lähetyssaarnaajan kala (intialainen ruoka) ja siinä oli suurin piirtein edellisiä mausteita, samalla maustepohjalla voi tehdä esim. kesäkurpitsasta uunipataa. Inkivääri auttaa nivelkivuissa, sitä on saatavana myös tabletteina. Siis jos on taipumusta kihtiin tai vastaavaan, voi apu löytyä inkivääristä. Purkista sen tosin helpommalla silloin saa. Inkivääri käy hyvin myös köynnöskasviksi, kasvaa pitkäksi köynnökseksi muutamassa kuukaudessa sisällä.

    • nivelvaivoihin

      viipaleet raakana vaikka leivän päälle, tehoaa kyllä. Ja tietää käyttämänsä oikean määrän varmemmin kuin purkista naposteltuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe