Inkivääritietoutta - onko saatavana?

Utelias kyselijä

Kaupan hyllyille on ilmaantuntu Inkiväärinjuuri. Mihin sitä käytetään? Onko terveysvaikutteinen vai pelkästään mauste? Piparkakkuihin jauhemauste sopii tosi hyvin. Mihin muuhun?

7

2458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tpi

      ..olet ollut? Kyllä inkivääriä on ollut kaupoissa juurena varmaan viimeiset 15 vuotta ihan normaalisti saatavana. Todella hyvä mauste, esim kiinalaiseen ruokaan, ja muuhun kaukoitätyyliseen, myös ihan hyvää simatyylistä juomaa saa aikaiseksi inkiväärillä maustaen.

      • mikä graniitti

        Kyllä se varmaan graniittia, sitä peruskalliota on ollut, jonka suojassa on tullut majailtua. Yritänpä laajentaa inkiväärikokemustani. Vappukin kun on jo ovella. Kiitos vinkistä!


      • galangajuuri

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Inkivääri Mainittakoon, että galangajuuri ja inkivääri kuuluvat samaan Zingiberaceae- eli inkivääriheimoon. Oivaa matkapahoinvointiin, lentsuun jne http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_ja_oppaat/raakaaineet/kasvikset/fi_FI/inkivaari/ ja vapuksi Ohjeen löysin Pinja-Glorian blogista - tai lähinnä mitä aineita tähän tulee - sovelsin sitten itse maistelemalla : raastettua tuoretta inkivääriä, minulla oli ehkä n. 1 dl sitruunan mehu sokeria 3/4 dl, sulatin sen pieneen määrään kuumaa vettä vettä niin, että ylläolevien aineiden kanssa nestettä on yhteensä puoli litraa kivennäisvettä n. puoli litraa Juoma tarjoillaan kylmänä - mielellään jäiden kera http://marke-tta.vuodatus.net/blog/787313


    • tuore inkivaari

      mm. intialaisessa ja kiinalaisessa ruoassa.

    • sunnyriver

      Mini-info: Kauko-Idän asukkaat sitä käyttävät paljonkin ja varovasti käytettynä se on ihan hyvä mauste. Eli raastetaan pieni pala hienoksi ja lisätään ruokaan. Itse olen käyttänyt sitä eniten kanan kanssa, mutta esim. vihannesruokiin ja kalaan se käy hyvin. Lisänä sitten vaikkapa sipulia, kookosmaitoa, sitruunaa, sitruunaruohoa, makeaa chilikastiketta, currya oman mielen mukaan. Joskus tavoitin sellaisen ohjeen kuin Lähetyssaarnaajan kala (intialainen ruoka) ja siinä oli suurin piirtein edellisiä mausteita, samalla maustepohjalla voi tehdä esim. kesäkurpitsasta uunipataa. Inkivääri auttaa nivelkivuissa, sitä on saatavana myös tabletteina. Siis jos on taipumusta kihtiin tai vastaavaan, voi apu löytyä inkivääristä. Purkista sen tosin helpommalla silloin saa. Inkivääri käy hyvin myös köynnöskasviksi, kasvaa pitkäksi köynnökseksi muutamassa kuukaudessa sisällä.

    • nivelvaivoihin

      viipaleet raakana vaikka leivän päälle, tehoaa kyllä. Ja tietää käyttämänsä oikean määrän varmemmin kuin purkista naposteltuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe