Kaupan hyllyille on ilmaantuntu Inkiväärinjuuri. Mihin sitä käytetään? Onko terveysvaikutteinen vai pelkästään mauste? Piparkakkuihin jauhemauste sopii tosi hyvin. Mihin muuhun?
Inkivääritietoutta - onko saatavana?
7
2472
Vastaukset
- tpi
..olet ollut? Kyllä inkivääriä on ollut kaupoissa juurena varmaan viimeiset 15 vuotta ihan normaalisti saatavana. Todella hyvä mauste, esim kiinalaiseen ruokaan, ja muuhun kaukoitätyyliseen, myös ihan hyvää simatyylistä juomaa saa aikaiseksi inkiväärillä maustaen.
- mikä graniitti
Kyllä se varmaan graniittia, sitä peruskalliota on ollut, jonka suojassa on tullut majailtua. Yritänpä laajentaa inkiväärikokemustani. Vappukin kun on jo ovella. Kiitos vinkistä!
- galangajuuri
http://fi.wikipedia.org/wiki/Inkivääri Mainittakoon, että galangajuuri ja inkivääri kuuluvat samaan Zingiberaceae- eli inkivääriheimoon. Oivaa matkapahoinvointiin, lentsuun jne http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_ja_oppaat/raakaaineet/kasvikset/fi_FI/inkivaari/ ja vapuksi Ohjeen löysin Pinja-Glorian blogista - tai lähinnä mitä aineita tähän tulee - sovelsin sitten itse maistelemalla : raastettua tuoretta inkivääriä, minulla oli ehkä n. 1 dl sitruunan mehu sokeria 3/4 dl, sulatin sen pieneen määrään kuumaa vettä vettä niin, että ylläolevien aineiden kanssa nestettä on yhteensä puoli litraa kivennäisvettä n. puoli litraa Juoma tarjoillaan kylmänä - mielellään jäiden kera http://marke-tta.vuodatus.net/blog/787313
- tuore inkivaari
mm. intialaisessa ja kiinalaisessa ruoassa.
- sunnyriver
Mini-info: Kauko-Idän asukkaat sitä käyttävät paljonkin ja varovasti käytettynä se on ihan hyvä mauste. Eli raastetaan pieni pala hienoksi ja lisätään ruokaan. Itse olen käyttänyt sitä eniten kanan kanssa, mutta esim. vihannesruokiin ja kalaan se käy hyvin. Lisänä sitten vaikkapa sipulia, kookosmaitoa, sitruunaa, sitruunaruohoa, makeaa chilikastiketta, currya oman mielen mukaan. Joskus tavoitin sellaisen ohjeen kuin Lähetyssaarnaajan kala (intialainen ruoka) ja siinä oli suurin piirtein edellisiä mausteita, samalla maustepohjalla voi tehdä esim. kesäkurpitsasta uunipataa. Inkivääri auttaa nivelkivuissa, sitä on saatavana myös tabletteina. Siis jos on taipumusta kihtiin tai vastaavaan, voi apu löytyä inkivääristä. Purkista sen tosin helpommalla silloin saa. Inkivääri käy hyvin myös köynnöskasviksi, kasvaa pitkäksi köynnökseksi muutamassa kuukaudessa sisällä.
- nivelvaivoihin
viipaleet raakana vaikka leivän päälle, tehoaa kyllä. Ja tietää käyttämänsä oikean määrän varmemmin kuin purkista naposteltuna.
- Anonyymi
Kotimaisittain
https://kasvikset.fi/https://kasvikset.fi/component/yoorecipe/recipe/20-hedelmavartaat
Tajunnan laajennus
https://fi.wikipedia.org/wiki/Inkivääri
' syvennys
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/04/24/tiesitko-taman-inkivaarista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että382857- 155843
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 55719
- 51668
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 57631
- 76622