Missä etelä-suomessa olisi myynnissä suht edullinen huvimaja grillillä.saisi olla noin kymmenen neliön kokoinen.
huvimaja
4
3059
Vastaukset
- inssi'
Jos vähänkään pysyy saha ja vasara kourassa, niin tee itse. Tuo on muitenkin rakennuksista sieltä helpoimmasta päästä ja on ihan mukavaa nikkarointia. Seinät ja katonkin voi tehdä elementeiksi etukäteen ja tehdä vain kokoonpanon taivasalla. Ohessa linkki erinäköisiin (ilmeisesti) omatekoisiin majoihin. Meidän maja löytyy katoskuvien etusivulta riviltä 10 (4:nneksi alin) oikeasta reunasta (punainen maja, musta palahuopakatto ja valkoiset reunalistat). http://www.elisanet.fi/grillikatos/
- 0712
Itse ostin toissa syksynä Arctic Finland Housen Milano huvimajan Tampereelta Activegarden nimisestä putiikista. Tässä mallissa ei grilliä ollut, mutta grillillisiäkin olisi saanut. Halvempiakin kyllä löytyi, mutta oli ne aika halvan laatuisiakin, esim. rannikkoseudun Puupojat ei vakuuttanut. Käy katsomassa, joko tuota Activegardenin tai valmistajan sivuilta.
- Kodan rakentaja
Eli kun ostat kotaa tai huvimajaa niin muista että niissä on LAADULLISESTI suuria eroja.
Halvemmat valmistajat:
-kuusi on päärakennusaine, ongelma tulee kestävyydessä ja kakkoslaadussa
-yksinkertaiset ikkunat
-paneeliseinät ja alle 45 mm seinät jotka vääntyy ja päästävät kylmän sisään
-"lelu" lukot, eli ulko-ovissa on jonkinlainen 1600 luvun lukko, nykyään laadukkaissa kodissa on jo kunnon lukot kuten omakotitalon ovessa.
-Poron taljat päästävät karvaa
-Paketti tulee osissa, eli tässäkin on suuria heittoja. Osa kodista tulee "ikea" mentaliteetillä että huovat ja ikkunat on kiinnitettävä itse ja mikäs siinä jos on 3 viikon kesäloma nii ei tarvitse miettiä mitä lomalla tekee.
-Grilleissä on suuret erot. Näitäkin on laidasta laitaan eli älä osta sikaa säkissä
-Nuoria yrityksiä jotka tekevät halvalla B-laatua
Laadukkaat tuotteet:
-Männystä pääraaka-aine
-Seinät 45mm mäntyhirttä
-Lämpöikkunat
-Viimeistely
-Katot huovitettuna, ikkunat kiinni ja lukot pesässä jo ennen toimitusta. Eli vaikka rakennat itse niin siinä menee maks 2 päivää.
-Usein pitkä historia alalla, hyvät asiakassuhteet.
Itse olen kasaillut tuollaisia jo useamman vuoden ja erilaisia malleja niin on jo pieni tuntuma mikä on helppo kasata ja mikä vaikeampaa ja nuo halvat 2000-3000 € kodat ovat juuri niitä ongelmapesiä eli ostat yhden ja parin vuoden päästä saatkin vaihtaa ikkunat, katot ja grillin. Näitä riittää.
Eli kun ostat kotaa tai muutakin tuotetta nii käy hyvä ihminen kattomassa paikan päällä ja kun kerralla ostaa hyvän niin ei tarvi sitten hankkia heti uutta. Pistä myykä koville ja pyydä syyt miksi hänen tuote on parempi kuin toinen, EROJA ON. Tässä muutama sivu mistä kannattaa katsoa:
Halvat paneelikodat - www.ultimatekota.com
Neliskulmaisia kotia - www.leseko.com
Tuossa on tuo aikasempi activegardenin valmistaja - www.arcticfinland.com
Ja tässä tuo activegarden - www.activegarden.com
Ideaparkissa oleva rautaliike - www.netrauta.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083035SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411600
- 711233
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2721030Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022- 40884