hoitopaikoissa että vanhukset saavat päivän viimeisen aterian viiden aikaan ja sitten heidät laitetaan nukkumaan kuuden/seitsemän aikaan?
Onko hyvinkin yleistä
mielekästä elämääkö?
191721
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
... ja sitten autettavien vanhusten iltapesuissa avustaminen ja vuoteeseen. Seuraava ateria aamupala klo 8.
meilläkin oli ennen niin, mutta onneksi siihen tuli muutos - nyt tarjoillaan vielä iltapalaa klo 20.00 : )
Monessa paikassa sijaisena olleena voin sanoa, että aika monissa paikoissa päivän viimeiset syötävät klo 17-18 paikkeilla. Aamupalaa sitten klo 8 aikasintaan. Tulisi ainakin itsellä nälkä, jos tuollaisia aikoja pitäs noudattaa. Vanhus parat ja sitten puhutaan vielä aliravitsemuksesta. Valitettava tosiasia on se, että kun ihminen tulee vanhaksi, niin sillä ei ole enää mitään virkaa ja sitä ei arvosteta! Kamalaa, mutta totta : ((
Kuka ehtii auttamaan kahdenautettavia hoidettavia enää myöhemmin sänkyyn? Tai antamaan/syöttämään myöhemmin iltapalaa. Tarvittaisiin iltavuoroon lisätyövoimaa,ehdottomasti! Nyt saadaan juuri ja juuri viimeiset hoidettavat sänkyyn (vaikka ajoissa aloitetaan) ja jotain ehditään kirjaamaan ennen kuin yökkö saapuu. Liikkumattoman ja melkein kaikessa autettavan ravinnontarve ei sitäpaitsi ole yhtäsuuri kuin työikäisen aikuisen, joten eivät ole vertailukelpoisia.
Vanhuksetkin ovat ihmisiä. Eivät mitään tilastoitavia tai vertailtavia juttuja. Ei minusta ainakaan kovin inhimillistä, jos pitää olla syömättä puolivuorokautta. Miten kenties suhtautuisit, jos kyseessä olisi omat vanhempasi tai vaikka mummosi? Ei kait se siinä tilanteessa ole ihan sama miten häntä hoidetaan? Pitää ajatella aina asiat omalle kohdalle.
Suomessa on vanhustenhoidossa paljon vähemmän henkilökuntaa per potilas kuin esim.Ruotsissa.Sitä kuitenkin mietin,että voiko työjärjestelyillä vaikuttaa asiaan ?Tehdäänkö asioita liikaa niin kuinaina ennenkin on tehty.Voisiko suihkutteluja tehdä illallakin ,voisiko ateriakertoja olla vähemmän ,mutta parempilaatuisia ? hoitajien työaikajärjestelyt ?raportit ym.kaikki vaan uuteen harkintaa ? Omaiset syöttämän ,ulkoiluttamaan ,viemään kotilomille ?en tiedä auttaisko?
Niin; kyllä meidänkin työpaikalla iltapala annetaan klo 19 ja sen jälkeen ruvetaan touhuamaan iltatoimia. Aamupala on klo 8.30. Vanhukset nukkuvat sen välin, eikä kai kukaan nukkuessaan syö!. Vanha ihminen ei kuluta niin paljon kuin nuoremmat. meillä on viisi ateriaa päivässä ja suurin osa vanhuksista kokee että siinä on liikaa eivätkä jaksa paljoa syödä.Jokaisen paino on noussut meille tultuaan. Ja kyllä huoneissa on jotain oientä keksiä, hedelmää tms ja juomia jos nälättää yöllä, että saa ottaa jotain suuhunsa.Tiedämme , että suositus ateriaväliin illasta aamuun on enintän 11h, mutta käytännössä se on mahdotonta, ja asukkaat ovat olleet ihan tyytyväisiä näinkin.
Iltapalalla voi olla vanhuspotilaille muutakin merkitystä kuin ravinnon saanti. Sen odottaminen on ajankulua ja syöminen voi olla nautinto. Virikkeitä laitosvanhuksilla on muutenkin vähän.
missä olen ollut, niin kyllä iltapalaakin saa. Ja yhdessä paikassa asukkaat ihan oikeasti tahtoivat heti päivällisen jälkeen nukkumaan sänkyynsä. Kyllä siitä tuli nurkumista ja valituksia, jos joutui odottamaan pitempään. Ja aliravitsemuksesta: ei vanhan ihmisen keho enää osaa ottaa ravinnosta niitä kaikkia tarvittavia aineita, mitä parikymppisen tai keski-ikäisen keho.
yleistä se, että viideltä aloitetaan. Ainakin yhdessä työpaikassa, jossa olin niin viideltä oli aloitettava, niin että kaikki vanhainkodin asukkaat oli saatu puoli kymmeneksi nukkumaan. Asukkaita oli 40 ja hoitajia kaksi. Ei laitos/sairaala-apulaisia. Iltapalat tehtävä itse ja suurin osa asukkaista olivat syötettäviä ja täysin nostettavia eli kahta hoitajaa tarvittiin sänkyyn laittoon. Yöksi tuli yksi hoitaja, joten hänelle ei voinut sänkyyn laitto hommia laittaa. Lisäksi hoitajat vastasivat kunnan turvapuhelimeen ja huolehtivat kotiin avun hälytyksien tullessa. Luonnollisesti likaisten vaippojen ja muiden roskien keräys ja ulos vienti kuului hommiin. Lisäksi läheisessä pienkodissa ja vammaistenasuntolassa piti käydä katsomassa avun tarve. Epäinhimillistä vanhainkodin asukkaille sekä hoitajille. Otin paikasta lopputilin kun joudun johdonn kanssa riitoihin epäkohtia esille tuodessa ja siitä, kun kerroin rehellisesti omaisille missä mennään.
aivan uskomattomalta. Oliko kunnan paikka vai yksityinen? Mä olen vasta tammikuussa aloittanut alan opinnot joten paljoa kokemusta ei ole mutta tollasessa paikassa en haluaisi olla töissä.
Palvelutalo(kaupungin), jossa vanha äitini asuu järjestää ruokailun 4-5 kertaa päivässä ja mielestäni iltapala on n. klo 18.00 ja aamupala sitten klo 8.00. Ruoka on hyvää ja saavat annostella itselleen sen minkä jaksavat syödä. Äidilläni on kuivattuja hedelmiä, keksejä yms. huoneessaan. Itse syön yleensä 1-2 lämmintä ateriaa päivässä ja jotain pullaa yms. siihen päälle. Liikun tosi paljon ja se riittää minulle. Vanhukset nukkuvat todella paljon ja liikkuvat todella vähän, joten kulutus on melko pientä. En ole huolissani äitini ruokailusta ja olen iloinen, että valtavan taiston jälkeen laitospaikka järjestyi. Enemmänkin olisin huolissani niistä vanhuksista, jotka asuvat aivan yksin kotonaan. Kukaan ei auta heitä, huolehdi heidän lääkkeistään eivätkä välttämättä jaksa huolehtia itse omasta säännöllisestä ruokailustaan. Ja heitä on todella paljon!
omistama paikka. Näyttösuunnitelmaan sitten pitäisi vaan kirjoittaa että otan itsemääräämisoikeuden ja asukkaiden tavat/tottumukset huomioon vaikkei se käytännössä meniskään niin.Mut jos haluat itse näytön läpäistä ja kriteereissä niin vaaditaan niin kirjoitettavahan se on.
Olen ollut kahdessa paikassa töissä ja molemmissa asiakkaat valittivat että kun koko ajan syödään. Ensin oli siis aamiainen 8 --> lounas 11-->päivällinen 4 --> ja iltapala noin puoli seitemän. Monet asukkaista halusivat mennä sänkyihinsä lepäämään heti päivällisen jälkeen. Siellä he sitten katselivat tyytyväisenä telkkua ja puuhasivat omia puuhiaan. Ei kukaan ole minulle koskaan nälkää valittanut, enneminkin sitä ettei jaksa enää syödä. Ja mitä vanhemmaksi ihminen tulee, sitä enemmän hän tarvitsee unta ja myös sitä vähemmän elimistö ottaa edes vastaan ravintoaineita. Ja kuten tuolla jo sanottiin ei kukaan nukkuessaa syö. Monilla asiakkailla oli myös omia karkkeja tai jopa hedelmiä (jotka kyllä usein pilaantuivat, kun niitä ei syöty) joita söivät sitten jos huvitti.
Tuo on. Mutta kun työaikakin on esim iltavuoro 13-21, niin miten siinä kahdestaan ehtii avustamaan kahdeksan jälkeen yli 40 ihmistä pedille. On PAKKO laitta aikaisemmin. Karua,mutta totta.
Olen 20 paikkasessa dementiakodissa töissä ja siellä on aamupala klo 8-10, lounas klo 11.30-12.30, päiväkahvit ja välipala klo 14.15-15 ja päivällinen klo 17.30, jolloin huonokuntoiset/kahdenautettavat saavat jogurtin samalla. Ja illanvirkut hyväkuntoiset saavat klo 20 jogurtin ja joillakin on vielä siihen aikaan jopa lääkkeitä. Iltavuorossa meitä on kolme työntekijää ja iltakuntoon aletaan porukkaa laittamaan heti klo 16 maissa, koska aika ei millään muutoin riitä kun eka iltavuorolainen lähtee pois klo 19 ja sen jälkeen on kaksi työntekijää. Työt on saatava tehdyksi klo 20.30 mennessä, koska toinen lähtee sillloin pois. Klo 13-21 vuorolainen antaa yökölle rapsan ja lähtee pois. Yökölle ei saa jättää ketään laitettavaksi, muutoin kuin jos joku katsoo televisiota, että yökkö sitten ohjaa huoneeseen nukkumaan.
Nuo parempikuntoiset kun osaa vielä sanoa, että kun täällä syödään koko ajan... ei se sisällä käytävällä liikkuminen mitään kuluta heillä. Ja ulkona työnnellään pyörätuolilla kun ei ole varmaa jaksaako rollaattorin kanssa mennä minkä matkaa.
Vaikka pitää alkaa laittaa ajoissa vuoteeseen, voi toki antaa iltapalan sänkyyn sängyn päätyä nostaen. Näin ei ole enää iltapalan jälkeen niin paljoa työtä nukkumaan laitossa. Ja pyörällisen sängyn voi tuoda vielä yleisiin tiloihin niin että henkilö voi levätä mutta muuten seurustella tai katsella vielä TV:tä.
korjaamista.
Itse olen työskennellyt viitisen vuotta vammaispuolella ja kiertänyt paljon eri yksikköjä sekä vakituisena että keikkalaisena. Monenlaista versiota on nähty. Joissain paikoissa asukkaat saavat valvoa ja itsemääräämisoikeutta kunnioitetaan.
Nykyisessä työpaikassani asukkaat laitetaan usein viiden jälkeen sänkyyn ja aamulla pääsevät ylös sitten klo 7.30-10. Se on aikas pitkä aika viettää sängyssä. Osa sitten heräileekin jo aamuyöstä neljän tienoilla, kun ei unta enempää riitä (yllätys, yllätys!).
Eihän tämä sinänsä yksikön vika ole (vaikka mielestäni iltavuoroa voisi siirtää myöhemmäksi, sekin toki maksaisi enemmän iltalisien vuoksi), kyse on kunnan ja valtion jakamista rahoista. Epäinhimillistä silti.