Olen syntymästä asti vl...eli olen kyllä paljon nähnyt sitä elämää.
Jotkut vl perheet saattavat olla "paremmassa maineessa", varakkaampia jne. Ei saisi luokitella väärällä tavalla, mutta ainakin eräillä paikkakunnilla väkisinkin tulee sellainen "kastijaon" tunne...On sitten ikävää, että tavallaan "huonompimaineisten" perheiden lapset saattavat jäädä jopa ilman kavereita.
Jumalan edessä ei silti tällaista kastijaottelua ole onneksi.
Toinen asia. Mua ärsyttää kun Rauhanyhdistyksen toimitalolla on sellaiset vakiopaikat ihmisillä. Joka kerta istutaan samoilla paikoilla samojen ihmisten vierellä. Kaavoihin kangistunutta, turvallisuus-hakuista. No, ehkä sitä ilmiötä on muillakin toimitaloilla.
Erilaisia vl perheitä
Kristalliporsas
11745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
..Joensuussa ainakin esiintyy kuvaamasi kaltaista toimintaa.
kuten sanoit toisessa ketjussa syyksi ettet mennyt seuroihin? Meillä on 14 astetta lämmintä ja nurmikko vihreä. No, Juhani Uljaksen saarna kuuluu vielä Vaasasta.
lunta tuiskuttaa välillä, kylmä tuuli ja aurinkoa ei näy. Inhottava takatalvi.
olen suht etelässä ja nippa nappa viis ollu eilen ja tänään,lisäks kamala pohjoistuuli.
.........
varmaan!!!
Keski- jopa etelä-Euroopassa, miksei vaikka valtameren takana, kyllähän internet sanomaa kuljettaa!
Tuo "kastijako" muodostuu paikkakunnittain ja nähtävissä missä enemmän ja missä taas vähemmän. Asiaan ei vaikuta varallisuus ja/tai koulutus, hieno käytös yms., vaan valta ja vallan käyttö jopa röyhkeä sellainen. Se "hyvämaineinen" ei todellisuudessa ole hyvämaineinen, vaan maine on ainoastaan niissä puheissa, jotka ovat muodostamassa koko ilmapiiriä. Olen paikkakunnalta, jossa ne vähimmin koulutetut ja vähäosaisimmat olivat "nokassa". Jotenkin on itseä pönkitettävä, jos sisäinen minä ei riitä, on pönkiä haettava itse kehumalla tai kyynärpäitä käyttäen. Arvostan kuitenkin eniten rehellisen ja hillityn käytöksen omaavia, jotka ovat maineensa veroisia ilman perusteettomia kehuja ja puheita. Kaikkien ihmisten elämä on yhtä arvokas ja kaikkia täytyy kunnioittaa.
arvaammekaan, tulee kuolema. Ihminen on kylmänä laudalla. Vain haiseva kasa paskaa. "Maan ja taivaan Luojan kiitos soikohon..." kuuluu Vaasasta.
on rikkaiden penkit, keskitasoisten penkit, köyhien penkit, sekä lapsettomien penkit. Mummoilla on myös omat penkit. Sitten tämä nuorten penkistö, jossa istuu myös vanhempia sinkkuja. Näitä kuitenkin kummeksutaan jostain syystä. En tiedä miksi. Aivan kuin avioliitto olisi itsetarkoitus. Herra Jumala vain ei anna kaikille puolisoa. Se vain on näin, eikä sille mitään voi. Ymmärrän hyvin, miksi sinkuille seuroihinmeno voi olla hyvin vaikeaa. Siis vanhemmille sinkuille.
tuppaa aina olemaan huono, ei sille mitään voi.