Suomen kirkoista ainoastaan katolinen kirkko puolustaa suunniteltua homoseksuaalisuuden sisällyttämistä peruskoulun opetusohjelmaan.
http://www.todistaja.net/article.php?id=17
Edistystä seksuaaliasioissa
oppivelvollisuus
5410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pitäisi sisältyä johonkin opetusohjelmaan? Ei kenenkään seksuaalisuus kuulu koululle. Kouluissa pitäisi opettaa vaan ehkäisyn tärkeys. Heteroudesta puhuminen on perusteltua, koska yhteiskunta perustuu perheen perustamiselle. Jos muitakin seksuaalisuuksia käsitellään, niin sitten pitäisi käsitellä ne kaikki, eikä vaan jotkut homot.
huomiodessa ovat tärkeitä. Mitä marginaalisempi joku erityisryhmä on, sitä vähemmän siihen kiinnitetään huomiota, vaikka yksilölle se olisikin kovin katkeraa kalkkia omassa taistossaan selviintyä yhteiskunnan hyväksymäksi jäseneksi. - Ihan niillä perustarpeilla, jota jokainen toivoo ja haluaa itse kokea. -
viestissä olla pointtia?
Uuden hedelmöityshoitolain voimaantulo on vähentänyt merkittävästi luovutetuilla sukusoluilla tehtyjen hoitojen määrää Suomessa. http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tiedote?id=12201
Todennäköisesti vähenemisen on aiheuttanut se että lapsella on nyt oikeus tietää luovuttajan henkilöllisyys. Ehkäpä kaikki eivät ole kovinkaan kiinnostuneita siitä että ovikelloa soittaakin joku joka väittää olevansa kyseisen henkilön lapsi.