Siipipöyrät ovat tolkuttoman kalliita. Tietääkö kukaan mistä löytisi muuntotaulukko josta voisi katsoa vastaavuuden toiselta valmistajalta. Esimerkiksi perkins-volvopenta.
Siipipyörä
Siivetönpyörä
233764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Yleisimmät pumput koneisiin tekevät Jabsco ja Johnsson pump ; kandee googlettaa noi ja kattoa niiden omilta sivuilta ... no ei kai se kumminkaan onnistu omin avuin, tässä vähän apuja: http://www.jabsco.com/products/marine/engine_cooling_pumps/index.htm http://www.johnson-pump.com/JPMarine/products/enginecooling/index.html
Minä olen jo vuosikausia käyttänyt Bilteman pyörijää. Otin mallin mukaan ja löysin täsmälleen sopivan, jonka luettelossa ei tosin ollut omaa konettani mainittu. Alkuperäinen maksaa melkein 100 ekee, Biltemassa reilun kympin. uusin joka vuosi niin ei tarvitse kestävyyttäkään miettiä. Hyvin on toiminut.
Jo vuosia biltemalaisella. Johnsonin pumppu ja hyvin toimii. Alkuun minäkin vaihdoin joka kevät uuden, mutta nyt olen ajanut aina pari kesää samalla. Tuntuu että hyvin vois ajaa pidempäänkin, mutta kun on sen verran edullinen niin taidan kuitenkin vaihtaa. Vanhoja on jo varalla useita eikä niissä edes näy mitään kulumia.
Nyt ei muuta kuin malli mukaan ja Biltemaan. Kiitoksia.
En minäkään kulumaa niissä ole havainnut mutta näyttävät hivenen kovettuvan, siksi uusin vuosittain
Eihän nuo ole hinnankiroissa joten konkurssia ei vaihtamalla tee. Glyseriinikylpy saattaa auttaa estämään kovettumia, mutta tuskimpa kannattaa vaivautua. Minäkin meinaan vaihtaa joka toinen kevät.
Kannattaa harkita kaks kertaa jättääkö siipipyörän vaihtamatta.Viime kesänä meinasin et kyl se kestää toisenkin kesän , mutta kuis kävikään paskaks meni eikä ollu vaihto ratasta mukana. Ei auttanu ku soittaa järvipelastukseen ja maksaa 150 hinauksesta.
Jos näin pääsi käymään niin pitää kysyä et missä se aiemmin koneessa ollut siipipyörä oli? Mulla on noita vanhoja varalla veneessä. Ja vielä mitä tulee noihin eri merkkeihin niin Biltema on hieman notkeampaa kumia kuin Johnsonin oma.
kuinka monta vuotta on kulunut valmistuksesta, saattaa olla seissyt kaupan varastossa useitakin vuosia...
miksi pitää vaihtaa kumisiipeä, jos se on ehjä. Olen veneillyt 3:lla veneellä, 38v joissa jokaisessa on ollut kumisiipipumppu, jokaiseen olen vaihtanut yhden kumisiiven ja vanhan olen pistänyt varalle. Olen ajellut jäistä jäihin, 347h parhaana vuotena, polttoainettakin on kulunut ainakin 30000ltr.
Itse ajan vähemmän 150-200 h kesässä. Raakavesipumppu on helposti tarkistettavassa paikassa ja avaan sen ylösnostossa ja vilkaisen vielä keväällä. Joskus olen vilkaissut kesken kesänkin uteliaisuudesta. Tarkistuksessa avaan vain kannen enkä ota ratasta ulos. Siipiratas on uudenveroinen vielä monen ajokesän jälkeen. Jos ratas hajoaa niin vaihdan tilalle uuden joka on varalla. Varalla on yksi käytettykin johon voitelin yhden asennuksen ylijäämät asennusglyseriinit (käsirasva käy myös hyvin) Siipipyörän vaihto on nopeaa hyvän asennuspaikan takia mutta en vaihtele sitä turhaan. Joskus olen miettinyt että olisikohan hyvä suihkauttaa silikoniöljyä siivekkeeseen talven ajaksi mutta en ole kokeillut ja hyvin on kestänyt noinkin. Lienee myyntimiesten keksintöä tuo vuosittainen vaihto. Kestäähän perämoottorissakin siiveke kymmenenkin vuotta ja enemmän vaikka ajettaisiin paljonkin. Tosin tuuppareiden tunnit jäävät usein sisäkoneita vähemmiksi.
Että noi ruottalaiset ovat niin ympäristäystävällisiä, että Volvon siipipyörätkin on tehty vähemmän myrkyllisestä(siis huonommasta) kumilaadusta. Niin että maailma pelastuu
valmistuttamaan sitä enemmän niitä saat myytyä. Ja siinähän mailma pelastuu kun veneilijät ajelee osteleen uusia siipipyöriä.
En ole vaihtanut koneeseen öljyjä 27 vuoteen ja ajan ympäri vuoden. Jäät ei haittaa kun on iso moottori. Polttoainetta kuluu 50.000 litraa vuodessa ja hyvin on mennyt samalla kumisiivellä.
Sul onkin
"Varalla on yksi käytettykin johon voitelin yhden asennuksen ylijäämät asennusglyseriinit (käsirasva käy myös hyvin)" "Joskus olen miettinyt että olisikohan hyvä suihkauttaa silikoniöljyä siivekkeeseen talven ajaksi mutta en ole kokeillut ja hyvin on kestänyt noinkin." Miksi sitä siipeä pitää alkaa rasvailemaan säilytyksessä kotona tai veneessä?? Eiköhän se valmistaja jo olisi sen rasvannut jos epäilisi "PILAANTUVAN" kotisäilytyksessä?? Leipäpussissakin on viimeinen käyttöpäivä merkattu kun se pilaantuu...
Ei kai siitä haittaakaan ole jos glyseriiniä siihen sipaisee, eipähän käy pykimään niin helposti. Ja toisekseen miksi ehjää pitäisi vaihtaa joka vuosi jos osa kestää muutenkin vuosikausia. Tietysti kuluvia osia pitää vaihtaa ja mieluimmin ennen kuin ne rikkoontuvat mutta miksi turhan usein. Jokainen tietysti tehköön kuten haluaa. Niin, onkos siinä siipipyörässä viimeistä käyttöpäivää tai valmistuspäivää merkattu jotta tietäisi milloin se on liikaa kovettunut.
Jos laittaa glyseriiniiniä kumisiipeen, jos sitä pitää varalla. Ollessani joskus muinoin painokone hommissa, kesälomalle lähtiessä kaikki painokoneen kumitelat käsiteltiin glyseriinillä, etteivät kuivuisi halkeimille loman
Vaikuttaneekohan meriveden suola paljonkin siipipyörän pykimiseen. Itselläni järvivedessä pyörä kestää useita vuosia. Tai oikeasti en tiedä kauanko se kestää sillä olen vaihtanut varmuudeksi sen 4-5 vuoden välein eikä silloin mitään vikaa ole näkynyt taivuteltaessa. Uusissa näyttää olevan aikamoinen hintahaitari. Varmaan samasta tehtaasta lähteneet ropelit ovat pakattu eri pakkauksiin ja hinnoiteltu mielivaltaisesti. Joku pumppumerkin oma maksoi paljon enemmän kuin ihan samanlainen mutta pahvilaatikossa ollut 'Volvo-Penta'-merkkinen jossa oli vielä asennukseen tarkoitettu rasvatuubikin mukana. Bilteman osia en ole kokeillut.
Tuolta olen löytänyt korvaavia siipipyöriä, mm. nykyiseen isoon Mercruiserin dieseliin. Sitäpaitsi mielestäni ne ovat parempia kuin alkuperäiset ! http://www.tescon.fi/globex.htm
Maksaa 77 yanmariin 37 euroa, kestää 500 h = 5v minun ajoilla merivedessä. Jos siis ostaisin Biltemasta, köyhtyisin taas lisää. Ja vieläpä rassauttaisi merivesipumppua vuosittain.
Bilteman siipipyörän valmistajan kun noin asiantuntevasti vastaa. Kerrotko sen meille muillekin että osaamme ostaa sen kestävimmän eikä sorruta halvimpaan.
Itse olen tilannut siipipyörät ja suodattimet saarivaltion verkkokaupasta osoitteesta http://www.marine-power.co.uk/ Tulee merkittävästi edullisemmaksi kuin paikallisesta merkkiliikkeestä.