rv4+3 ja toispuoleinen selkäkipu

hätähousu...

Selkäkipu alkoi samana päivänä kuin pahoinvointi eli rv4 0. Raskaus on saanut alkunsa hoidoilla. Ensin selkäkipu oli vasemmalla alhaalla ja tänään oikealla alhaalla. Varhaisultra on kahden viikon kuluttua. Aikaa varatessa kysyin samalla hoitajalta selkäkivuista, vieressä ollut lääkäri sanoi kipujen olevan joko normaaleja, keskemenosta johtuvia tai kohdun ulkopuolisesta johtuvia. Onko kenelläkään muulla ollut näin pienillä viikoilla selkäkipua? Voiko alkanut raskaus/ hormonit laukaista esim iskiaksen?

6

7778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisko olla

      että sattuu ihan vaan jostain työn teosta, huonosta nukkuma-asennosta ym. muusta kun raskauteen liittyvästä.. vain sattumaa että alkoi samalla viikolla?

    • anteeksi...

      vaihtoehto normaaleista selkäkivuista olikin tossa alkuperäisessä tekstissä :)

    • ---

      Itselläni alkoi selkäkipu 5vkolla (juuri toispuoleinen) kesti kolme viikkoa, vieläkin ajoittain (nyt 10vko), hoidoilla meilläkin raskaus alkanut ja lääkäri totesi että kivut johtuvat munasarjojen suurentumisesta hormonien takia. Voivat painaa selkää kohden. Kohdunulkopuolista ei voi kun toivoa että sitä se ei ainakaan ole, kannattaa pyytää hcg-mittaus muutaman päivän ajan.

      • hätähousu...

        Näkeekö hcg-arvosta voisiko kyseessä olla kohdunulkoinen? Vai miksi arvo tulisi mitata?


    • Rv5

      On ikivanha ketju, mutta itsekin olen ihmetellyt toispuoleisia selkäkipuja rv 5 (eilen oikealla, tänään vasemmalla), ja tuo munasarjojen suureneminen voisi selittää. Menkkamaista kipua, mutta vain toisella puolella ja jotenkin erilaista. Lisänä sitten huonosta istuma-asennosta KOKO alaselän kipu välillä mahan nippailut milloin oikealta, milloin vasemmalta...

      • Rv5

        Niin ja mulla kun oli mystinen hedelmöitysajankohta ja olen jo varhaisultrassa käynyt, missä selvisi, että ei ole kohdunulkoinen ja alkio aika keskelle kiinnittynyt, eli ei ole sitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8197
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7418
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4684
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4449
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4009
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2819
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      117
      2664
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2585
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2244
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2107
    Aihe