Laguna II 2.0T

kiinnostaa paljonkin

Terve! Alkanut kesänkynnyksellä kiinnostaa tuollainen turbo lagu. Kakkos lagussa on kuulemma vikoja alustassa. Onko niitä paranneltu vuoden 2005 faceliftissä mitenkään, vai onko yhtä vika-altis kuin 2001-> mallit. Myös lastutus kiinnostaa. Löysin Hestec.fi sivun joka lastuttaa turbo Lagua. 170hv -> 208 näyttäisi olevan. Toi 170 hän on faceliftin jälkeen kun 165 heppasesta nousi teho 170:n. Sama lastu varmaan käy kuitenkin vanhempaankin. Mites noissa tuon alustan kanssa? Ei kuitenkaan ole mikään urheiluauto, mutta kai sillä pystyy silti mutkiin tulemaan vähän vauhdikkaammin ilman että tarvitsee pelätä että päätyy metsähallitukseen. Ja ei, en aio ostaa Volvoa, Saabia, BMWtä tai Audia.

3

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja KAUKAA

      Kierrä Ranskanbullat ja tarpeeksi kaukaa, tai jos haluut huolia enempi kun omiks tarpeiks niin ei kun kauppaan vaan. Melkein yhtä vika-altis kun tojotat ja Kiat..

    • lagunaxxx

      Alusta on ihan OK, mutta lisärahallahan saa uudet jouset ja muuta osaa. Kulutusosat kannattaa uusia jossain nyrkkipajalla niin ajo on muuten huoletonta. Jos katsot niitä vikatilastoja, niin alusta (koiranluut yms puslat) ja OBD lähinnä siellä kummittelee. Merkkihuoltojen ohjauksessa lienee myös vähän puutteita, koska molemmat viat on sellaisia jotka määräaikaishuoltojen katsastustarkastuksissa pitäis huomata tai sitten lagunistit ei vaan huolla autojaan ja vie kaaransa katsastukseen ns. kylmiltään.

    • Lakunisti

      Autossa on helevetin hyvät varusteet, suorituskyky myöskin ihan riittävä. Ohjaus on ehkä pikkasen kiikkerä, mutta oikeilla rengasprofiileilla helposti korjattavissa.

      Motorbit lienee ainoa paikka (Tuusulassa) mikä kykenee tuohon lastutukseen Suomessa, valmista softaa ei löydy muualta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8549
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      45
      4210
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1478
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1189
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1160
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      827
    Aihe