Olemme rakentamassa pihallemme terassia. Alunperin aioimme tehdä sen ruskeasta, uritetusta puusta. Nyt luettuani terasseista onkin käynyt ilmi, että ruskea puu haalistuu auringossa todella nopeasti harmaaksi. Onko todella näin?
Saako vihreää kestopuuta jotenkin paremman väriseksi?
Vihreä vai ruskea puu terassiin?
Nimetön
42690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joku vuosi sitten mietin myös tuota uritettua ruskeaa terassille laittaa. Maalaisjärkeilin kuitenkin, että mahtaapa olla puhtaanapito hankalaa ja tein sileästä painekyllästetystä. Just viime viikolla käsittelin sitte ruskeaksi Pajutexin mömmöllä. Taisi olla tällaista http://www.pajutex.fi/tuoteselosteet/silkki.pdf Eli kestopuun saa toisen väriseksi, mutta uuden kestopuun täytyy antaa ensin kuivua kunnolla. Sehän on usein niin märkää kuin uittamalla olisi kauppaan tuotu..
Meillä on nyt uusi terassi ollut 2 vuotta etelän puolella taivasalla. Väri on ruskea ja on ainakin vielä ihan hyvä. Olen öljynnyt puuöljylllä aina näin keväisin. Kunhan kelit lämpeää, niin kohta on taas sen vuoro. Laitoin ne urat alapuolella, koska nehän ovat heti täynnä hiekkaa ja muuta roskaa. Tämmä onnistuu tietysti vain ympärihöylätyllä tavaralla. Entinen oli tehty n. 15 vuotta sitten vihreästä ja oli harmaa ainakin viimeiset 5 vuotta. Eikä auttanut enää öljykään.
Ruskeaa, ei kuitenkaan uritettua (kuten jo moni sanoikin se on vaikea pitää puhtaana). Pari ekaa vuotta öljyät vain puuöljyllä. Jos alkaa muutaman vuoden jälkeen haalenemaan, niin vaihdat sävytettyyn (ruskea) puuöljyyn. Jos ostat vihreän joudut sitä katselemaan ainakin pari vuotta, ennen kuin sitä voi sävyttää.
Mistä saa ei-uritettua ruskeaa kestopuuta? Olen rakentamassa uuden vapaa-ajan asunnon terasseineen, mutta tarjolla on yleensä vai uritettua puuta.