Vihreä vai ruskea puu terassiin?

Olemme rakentamassa pihallemme terassia. Alunperin aioimme tehdä sen ruskeasta, uritetusta puusta. Nyt luettuani terasseista onkin käynyt ilmi, että ruskea puu haalistuu auringossa todella nopeasti harmaaksi. Onko todella näin? Saako vihreää kestopuuta jotenkin paremman väriseksi?
42690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joku vuosi sitten mietin myös tuota uritettua ruskeaa terassille laittaa. Maalaisjärkeilin kuitenkin, että mahtaapa olla puhtaanapito hankalaa ja tein sileästä painekyllästetystä. Just viime viikolla käsittelin sitte ruskeaksi Pajutexin mömmöllä. Taisi olla tällaista http://www.pajutex.fi/tuoteselosteet/silkki.pdf Eli kestopuun saa toisen väriseksi, mutta uuden kestopuun täytyy antaa ensin kuivua kunnolla. Sehän on usein niin märkää kuin uittamalla olisi kauppaan tuotu..

Äänestä

Meillä on nyt uusi terassi ollut 2 vuotta etelän puolella taivasalla. Väri on ruskea ja on ainakin vielä ihan hyvä. Olen öljynnyt puuöljylllä aina näin keväisin. Kunhan kelit lämpeää, niin kohta on taas sen vuoro. Laitoin ne urat alapuolella, koska nehän ovat heti täynnä hiekkaa ja muuta roskaa. Tämmä onnistuu tietysti vain ympärihöylätyllä tavaralla. Entinen oli tehty n. 15 vuotta sitten vihreästä ja oli harmaa ainakin viimeiset 5 vuotta. Eikä auttanut enää öljykään.

Äänestä

Ruskeaa, ei kuitenkaan uritettua (kuten jo moni sanoikin se on vaikea pitää puhtaana). Pari ekaa vuotta öljyät vain puuöljyllä. Jos alkaa muutaman vuoden jälkeen haalenemaan, niin vaihdat sävytettyyn (ruskea) puuöljyyn. Jos ostat vihreän joudut sitä katselemaan ainakin pari vuotta, ennen kuin sitä voi sävyttää.

Äänestä
  • Mistä saa ei-uritettua ruskeaa kestopuuta? Olen rakentamassa uuden vapaa-ajan asunnon terasseineen, mutta tarjolla on yleensä vai uritettua puuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Olemme rakentamassa pihallemme terassia. Alunperin aioimme tehdä sen ruskeasta, uritetusta puusta. Nyt luettuani terasseista onkin käynyt ilmi, että ruskea puu haalistuu auringossa todella nopeasti harmaaksi. Onko todella näin? Saako vihreää kestopuuta jotenkin paremman väriseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu