Hellou. Oon harrastanu tässä jo jonkun aikaa valokuvausta ja tällä hetkellä kamerana toimii Canonin PowerShot SX100IS, Mutta nyt on sitten tullu aika ostaa järkkäri. Joten mietinkin tässä että kumpi olis parempi Nikon D60 vaiko Canon EOS 1000D molemmat on hintaluokiltaan aika samanlaisia mutten sit oikein tiedä kumpi on parempi. Kiintollinen oisin jos kertoisitte mielipiteenne, kokemuksia ym. :D kiitos jo etukäteen
Canon vai Nikon?
13
2813
Vastaukset
- FF.
saa hyviä kuvia. Riippuu kuvaajasta kumpi on parempi.
- molempia, ja
ota sitten se joka tuntui käteen paremmalta.
molempia, ja kirjoitti:
ota sitten se joka tuntui käteen paremmalta.
sopi käteen paremmin tuo D60. Lisäoptiikoilla sen ominaisuudet ovat aivan riittäviä siihen asti kunnes tulee aika päivittää runko. Mä miellyin tuohon jostain syystä vaikka Canonin filmijärkkärillä ennen kuvailinkin. Minä ainakin pidän tästä pelistä..
- minä itte
öö..ehkä nikon..itse canonisti..mut mut..canon ei huono ei huono..kannattaa miettiä tarkkaan myös siltä kantilta kun sitten hankkii optiikkaa ni sit on melkein pysyteltävä siinä merkissä minkä on joskus hankkinut, meinaan kun hankkii seuraavan rungon, jos vaihtaa merkkiä ni joutuu hankkimaan myös uudet optiikat..eikös se vaan näin mene.
Nikonistina sanoisin, että osta nikon, mutta en sano.
Kumpikin tuottaa VARMASTI laadukasta kuvaa, eikä ominaisuudet lopu kesken.
Ota se mikä tuntuu mukavalta kädessä ja jonka valikot tuntuvat sopivan sinulle paremmin. Mutta kuten edellä sanottiin, kumman sitten valitsetkin, niin siinä merkissä sinun tulee pysymän :)
ps. Kun luet kameroiden arvosteluja, suhtaudu niihin kuten kolmosen mainoksiin, vaikka ne olisivatkin ns. ammattilaisten tekemiä.
- kanin konit
Et kuitenkaan huomaa kuvissa mitään eroa vaikka se olis sony tai olympus.
- joku
Mut siis kannattaisko ostaa nikon vai canon? ite mul on canonin yks vanha malli mut ei oo paljoo runkoja ja aattelin vaihtaa nyt vähän parempaan kameraan =)
- Osta ompelukone
"Mut siis kannattaisko ostaa nikon vai canon? ite mul on canonin yks vanha malli mut ei oo paljoo runkoja ja aattelin vaihtaa nyt vähän parempaan kameraan =) "
osta molemmat jos se on niin vaikeaa ja heivaa se huonompi sit suolle kun olet päättänyt kumpi niistä on parempi.
Kukaan ei täällä pysty sun puolesta päätöstä tekemään.- joku
... :D tarkotin siis lähinnä sitä että kumpi on paremi enkä sitä että en osaa päättää .......... -.-
- retuuperä
Jonttupaprika on harkitsevaista sorttia..kolme vuotta jo mennyt eikä vieläkään meinaa puhaltaa peliä poikki. Joskus olisi mukava lukea näiltä kyselijöiltä mikä se lopullinen valinta sitten olikaan, jos mikään. Kamerahomma menee muutenkin helposti hifistelyksi johon uppoaa kaikki varat. Joskus on syytä itse kunkin puhaltaa peli poikki ainakin omalla kohdallaan.
- Vararikkoon mennyt
"... :D tarkotin siis lähinnä sitä että kumpi on paremi enkä sitä että en osaa päättää .......... -.-"
Kumpi nimi miellyttää enemmän niin osta se. - vbf
Nikonin omistajana sanoisin Canon... Olen sen verran kyr**** Nikonin kestävyyteen, että nykyisin kehoitan ostamaan ihan mitä muuta, kuin Nikonia.
- Mmorjenss
Ikuisuuskysymys. Täällä ei kukaan pysty sanomaan, että kumpi on sulle parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256610MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545672Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794426NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun864309Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1044081Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841446- 811257
- 3371253
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a161210Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978