On rivitalo ja peltinen harjakatto, joka pitäisi uusia.
Onko pelti nyt ainut ja kannattavin mahdollisuus, vai onko yleensäkään ajateltavissa tiilikatto?
peltikaton sijaan?
t. umpelo
6759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tuskin tuolit kestää tiilikatetta, on työläämpi tehdä, eikä yhtään se parempi, siis todellisuudessa:)
Yleensä kattorakenteet suunnitellaan tiilikaton mukaan, jolloin voisitte ehkä laittaa senkin halutessanne. Teknisesti ajatellen tiilikatto on huonoin vaihtoehto. Kuntotarkastajat puhuvat aivan avoimesti siitä riskirakenteena, nimenomaan vedenpitävyyden ongelmien takia. Ulkonäkö ja halpuus syistä niitä asennetaan kuitenkin paljon. Kun pelti ja tiili jätetään pois laskuista niin jäljelle jää bitumikermi. Se on kallis vahtoehto, mutta nykyaikaiset polyesteri- ja lasikuiturunkoiset huovat ovat erittäin kestäviä ja pitkäikäisiä. Niillä saa aikaan pitävät kattoläpiviennit ja jiirit. Vedenpitävyys on kuitenkin katon tärkein ominaisuus, esimerkiksi tasakatoissa käytetään aina bitumikatteita. Panostakaa kuitenkin hyvään asennukseen ja töiden valvontaaan. Bitumikatteen asennus ei ole ihan jokapojan hommaa.
Sinulta tuosta tiilikaton huonoudesta nyk tiililaaduista ei ehkä ole 80v ikäiseksi minkä ikäisiä tiilikattoja tiedän vielä olevan käytössä.Tuskin tiilikaton laatu olemattomaksi on vieläkään pudonnut,Siskoni talossa 50v tiilikatto hyvin pitää veden.
Olisikohan ero siinä, että 80 vuotta vanhat talot on tehty kestämään pieniä vuotoja. Nykyiset, ei puu- tai pellavakuituiset, eristeet eivät siedä kastumista ollenkaan. Esimerkiksi puru ei kärsi satunnisesta kastumisesta, koska se kuivuu toisin kuin mineraalivilla. Varmaan löytyy 80 vuotiaita tiilikatollisia taloja, jotka ovat esim hyvien rakenteiden, oikean hoidon ja oikean kattokulman takia kestäneet tähän päivään. Toisaalta hyvin pieni osuus 80 vuotta sitten rakennetuista taloista on enää kunnossa. Monet ovat lahonneet jo, joko pystyyn tai kaatopaikalla. Ei kaikki uudetkaan tiilikatot vuoda siten että siitä syntyisi vahinkoa. Riskihän (viittaan sanaan riskirakenne aiemmin keskustelussa) takoittaa sitä että jotain ei toivottua voi tapahtua tai sitten ei tapahdu. Jos riskin todennäköisyys on 100%, ei se ole enää riski vaan esim ongelma. Siksipä tiilikattoa sanotaankin riskirakenteeksi, siihen sisältyy suurempi vahingon mahdollisuus.
Tiilikattoa riskirakenteeksi kuin sinä ? ja täällä provoilevat vakuutusyhtiöiden riskiluokituksessa ei ole eroja tiilikatossa muihin kattolaatuihin.
myös kaikenlaisia pinnoitettuja/ muoltoiltuja ohutlevykatteita eikä sitä pelkkää suoraa harmaata peltiä. Kannattaa tutustua niihin jos haluaa tiilen näköä, mutta parempaa vedenpitokykyä ja kevyempää painoa.