Viemäriliitännän hinta-

vanha omakotitaloni on liitettävä kunnan viemäriin. Kunta ottaa liittymästä 1900€, mutta lisäksi nykyiset sakokaivot pitää purkaa ja kaivaa viemäri tontin reunalle, noin 10m helposti kaivettavaa vanhaa peltomaata. Osaako joku arvioida edes kertaluokkana paljonko tuosta omalle tontille tulevasta viemäröintityöstä putkineen pitää maksaa?
4589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mulla tehdään sitä parasta aikaa, kunta ottaa 1300€ ja kaivuriurakoitsija 43€m putkineen murskeineen kaikkine töineen.Pohj. satakunta:)

Äänestä

Sanoisin, että suurinpiirtein menee se sama mikä tuohon itse liittymäänkin. Vastikään meidän kunnassa tehtiin vanhalle asuinalueille viemäröinti ja tonttijohdon rakentamisesta asukkaat maksoivat 1500 €.

Äänestä
  • jos liittymät maksaa 1300-1500 € putken kaivu tontille!! Meidän kylällä ( haja-asutus alueella, 7 km jätevedenpuhdistamolle matkaa)maksaa 9000€ liittymä jätevesiverkostoon! Kylläpä on tasa-arvoista taas taajama-alueen ja haja-asutusalueen asukeille tämä yhteiskunnan pakkopullan syönti! Tässä aiemmin tällä palstalla käytiin kitkerän makuinen keskustelu samasta aiheesta ja ymmärrän kyllä nyt miksi!!!

    Äänestä

  • pääsette kirjoitti:

    jos liittymät maksaa 1300-1500 € putken kaivu tontille!! Meidän kylällä ( haja-asutus alueella, 7 km jätevedenpuhdistamolle matkaa)maksaa 9000€ liittymä jätevesiverkostoon! Kylläpä on tasa-arvoista taas taajama-alueen ja haja-asutusalueen asukeille tämä yhteiskunnan pakkopullan syönti! Tässä aiemmin tällä palstalla käytiin kitkerän makuinen keskustelu samasta aiheesta ja ymmärrän kyllä nyt miksi!!!

    että taajamissa viemäriverkosto on vanha, ja siten maksettu ajat sitten, kun taas sivukylille on vasta kaivettu uudet kalliit paineviemärit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-arvioita kirjoitti:

vanha omakotitaloni on liitettävä kunnan viemäriin. Kunta ottaa liittymästä 1900€, mutta lisäksi nykyiset sakokaivot pitää purkaa ja kaivaa viemäri tontin reunalle, noin 10m helposti kaivettavaa vanhaa peltomaata. Osaako joku arvioida edes kertaluokkana paljonko tuosta omalle tontille tulevasta viemäröintityöstä putkineen pitää maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu