Jälkikompostointi

Muumi65

Löytyykö keneltäkään ideoita millaisessa astiassa jälikompostointi kannattaa tehdä. Meillä on taloyhtiössä Biolanin pikakompostori ja puolivalmis "multa" pitäisi siirtää jälkikompostointiin. Ovatko esim. rautakaupoissa myytävät koottavat n. 500 l:n "jälkikompostorit" hyviä? Pitävätkö ne hajut sisällään? Vaikuttavat hieman heppoisilta... Pitääkö jälkikompostoinnissa huomioida jotakin erityistä? Olisin kiitollinen vinkeistä!

3

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehikko. Josta etupuolelta saa nosteltua laudat pois, on helppo tyhjentää. Jos tarkoitat niitä sellaisia rautaristikoista koottavia, niin antaisin niille korkeintaan sen viisi pitettä. Ne ovat liian kuivaavia,joka puolelta käy ilma lävitse, niin komposti kuivaa. Ja sitten yksi juttu, sen kompostin ei pitäisi haista!

      • kaksi omistava

        Ei tuoksu enää jälkikompoitavassa oleva.


    • mie vaan..

      jälkikompostointivaiheessa ei juuri hajuja pitäisi olla tosin ei kompostinkaan kuulu haista pahalle.. Sen massan voi kerätä ihan kasalle mihin vain paikkaan kunhan se saa ilmaa alleen. Jos se on jo multamaista niin sen voi levittää myös istutuksille katteeksi, mutta ei sekoittaa maahan. Tuossa päällä se maatuu loppuun ja samalla estää rikkoja kasvamasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe