Hei! Olen kotona 1-vuotiaan kuopuksen kanssa. Nyt 4-vuotta täyttänyt isoveli on päivähoidossa 2 päivää viikossa (sosiaaliset syyt). Huomasin juuri, että kela on maksanut nuoremman lapsen kotihoidon tuen päälle vanhemmasta lapsesta n.60e. Huomasin nyt vasta (tyhmänä) tämän, summa maksettiin äitiysrahakauden aikan erillisenä. Periikö kela liikaa maksetun takaisin, koska vanhin lapsi on osaviikkohoidossa ( siis periikö täysimääräisenä, hoidon ollessa näin vähäistä ). T: kelalle huolimattomuuttaan/tietämättömyyttään velkaantunut
Kotihoidontuki JA osaviikkohoitoi
4
511
Vastaukset
- ymmärtäminen??
et ole 4v:n kohdalla oikeutettu minkäänlaiseen kotihoidon tukeen, jos on kunnallinen hoitopaikka. vaikka sitten olis 1pv/viikko hoidossa. eli kela perii jokaiselta kuulta jolloin lapsela on ollut hoitopaikka sen 60 euroa takaisin
- Hmm......
Mikäli vanhin lapsesi on ollut ja on edelleen kunnallisessa päivähoitopaikassa tulee Kela perimään turhaan maksetun hoitorahan takaisin. Kotihoidontuen maksamisen edellytyksenä on, ettei lapsi ole kunnallisessä päivähoidossa päivääkään kuukaudessa.
- meidän päiväkodissa
on ollut hoidossa kotihoidontukea saavia lapsia 3 päivää kuukaudessa ja ovat silti saaneet koko kuukauden tuen. Kyllä Kelasta varmasti saa tästäkin asiasta selvityksen.
- Hmm......
meidän päiväkodissa kirjoitti:
on ollut hoidossa kotihoidontukea saavia lapsia 3 päivää kuukaudessa ja ovat silti saaneet koko kuukauden tuen. Kyllä Kelasta varmasti saa tästäkin asiasta selvityksen.
3 päivää kk:ssa on hieman eri kuin 2-3 pvä viikossa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1094275Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572458Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768