Minä olen katkera

naiselta/ miehelle

En tänä päivänä ymmärrä sitä, mikä sinussa kosketti minua niin paljon. Heti ensi näkemältä tunnuit jotenkin tutulta, aivan kuin olisin tuntenut sinut aina. Lämmin tunne läikähti rinnassa, ja tuli tunne, tuota miestä olen joskus rakastanut. Vaikka näin sinut ensimmäisen kerran. En päässyt irti siitä tunteesta. Kuinka voi olla mahdollista, että voi "rakastua" niin täydellisesti. Ihmiseen jota ei oikeasti tunne, mutta kuitenkin tuntuu että olet tuntenut hänet aina. Se tuttuuden tunne, ne tunteet jotka valtasivat minut, olivat niin aitoja. Käsittämätön tilanne, aloin uskoa jälleen syntymiseen. Löit minulle kylmän pyyhkeen päin naamaa, halveksit tunteitani, et pitänyt minua edes muutaman sanan arvoisena. Tunnustin sinulle tunteeni, sinä halveksit minua niin pajon, ettet viitsinyt vaivautua edes sanomaan muutamaa lempeää sanaa. Joskus tulee tilanne, jolloin joku polkee sinun tunteitasi raskaasti, muista silloin. Sitä saa, mitä tilaa. En enää uskalla luottaa tunteisiini, en antaa kenenkään tulla niin lähelle, että jokin koekettaisi minua. En koskaan ole leikkinyt kenenkään tunteilla, mutta nyt olen päättänyt alkaa senkin leikin. Minua ei kukaan enää satuta, ei halveksi, ei naura minun tunteilleni. Minun täytyy suojella itseäni, tunteitani en enää koskaan paljasta kenellekkään. Jos voisin, vihaisin sinua, mutta en pysty, miksi en, haluan vihata sinua. Olet viimeinen ihminen jolle tässä maailmassa olen sanonut, olen ihastunut sinuun, jolle lähetän rakkausviestejä. Hyvää loppuelämää sinulle.

14

2470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntematon Y*

      Olet onnellinen ihminen kun osaat tuoda esille tunteesi. Kaikilla ei ole sitä taitoa että osaa ja uskaltaa kirjoittaa tunteistaan. Se tunne, minkä kanssa elät nyt on negatiivinen tunne. Se elää sinussa ehkä joka päivä ja sinä elät sitä tunnetta.Rohkaisen sinua kuitenkin että pääsisit siitä neg.tunteesta ja ettei sinun elämäsi vuodet kulu hukkaan ja ettet polttaisi sinun kallisarvoista energiaa sen tunteen miettimiseen. Jos haluat päästä siitä tunteesta irti, sinä voit sen käsitellä oikealla tavalla kuten kaikki muutkin neg.tunteet. Tiedäthän miten helppoa on käsitellä positiivisiä tunteita kuten esim.ilo, rakkaus jne. Mutta neg.tunteiden käsittely vaatii hiukan aikaa. Sinun sydän on kuin pieni koti, ota sinne asumaan se katkeruuden tunne,anna sille tilaa,hyväksy se ,anna sen elää siellä. Huomaat vähitellen että se katkeruus alkaakin häiventyä/lieventyä kunnes se häviää kokonaan.Onnea elämällesi...rakkain terveisin Kuuran kuukkanen

      • naiselta/miehelle

        Kiitos siitä, että annoit ajattelemisen aihetta. Siitä, että sanoit lempeitä sanoja, ne sulattivat jotain, koska muutama kyynel vieri. Juuri niitä tarvitsin, en siis ole kokonaan jäässä.


    • kertoa...

      minkä nimiselle kerroit tunteistasi/missäpäin? Tuntuu pahalta lukea tuollaista.

      • naiselta/ miehelle

        sanoa tässä nimeä. En tahdo häiritä häntä enää yhtään enempää tunteillani. Paikkakunta on Pirkanmaa.


    • loppuelämäsi

      Voithan sinä suojella tunteitasi ja sisimpääsi ilman että hyökkäät toisten kimppuun. Niin toimimalla sinä kiellät itseltäsi tunteiden kokemisen ja muutat itsesi lopullisesti katkeraksi ja kylmäksi. Tuskinpa sinä sitä todella haluat?

      Ota ihmeessä varovaisesti mutta vältä ääripäähän menemistä.

      • puhuit paskaa

        vai kolahtiko?

        Se että joku on kohdellut häntä kaltoin ja hän kertoo siitä ei ole hyökkäämistä kenenkään kimppuun.

        Hän kirjoitti hyvin asiallisesti julmasta kohtelusta minkä kohteeksi on joutunut.

        Purki tunteitaan.

        Miksi sinä puolustat julmaa ja huonostikäyttäytyvää ihmistä, oletko itse sellainen?


      • julma?
        puhuit paskaa kirjoitti:

        vai kolahtiko?

        Se että joku on kohdellut häntä kaltoin ja hän kertoo siitä ei ole hyökkäämistä kenenkään kimppuun.

        Hän kirjoitti hyvin asiallisesti julmasta kohtelusta minkä kohteeksi on joutunut.

        Purki tunteitaan.

        Miksi sinä puolustat julmaa ja huonostikäyttäytyvää ihmistä, oletko itse sellainen?

        Onko se julmuutta ja huonoa käytöstä, jos ei voi vastata jonkun tunteisiin?


      • Miirunmaarumoo
        julma? kirjoitti:

        Onko se julmuutta ja huonoa käytöstä, jos ei voi vastata jonkun tunteisiin?

        julmuutta on se , että ei voi suhtautua toisen tunteisiin asiallisesti. Vaan halveksuen. Se on julmaa.


    • kuin minun

      päästäni. Niin samanlaiset ovat aatokseni.

      t. saman kokenut

    • jos toinen ei kiinnosta?

      Joskus niitä ihastuneita on vähän liikaa ollut elämässä, silloin se ahdistaa, tilanne on laitettava niin nopeasti ja hyvin poikki kun vain voi. Vaikka jonkun ihastus olisi vähemmän tunkeilevaa ja kauniisti kerrottavaa, kun on ollut niitä tunkeilijoita liian kauan, ei halua edes kuunnella enää. Ikävää jos sellainen loukkaa.

      Jotenkinhan sitä pitää voida osoittaa, jos ei ole itse kiinnostunut. Yksilövapautta se vain on, päättää itse milloin ja ketä tahtoo kuunnella. Ja varsinkin jos itse on rakastunut johonkin toiseen ihmiseen, tuntuu äärimmäisen loukkaavalta, että joku ihan muu tulee ja tunnustaa asioita, jotka kuuluvat rakkauden ehdottomuudessa vain sinne toisaalle, omien tunteiden kotiin.

      Miten sen sitten voisi sanoa? Jos ei kiinnosta, ei ole mahdollista sanoa "niin minäkin sinuun", vaikka se voisi olla ainoa asia, minkä ihastunut olisi valmis loukkaantumatta ottamaan vastaan.

      • todellakin?

        Kuitenkin on todella väärin antaa toivoa silloin kun ei oikeasti sitä voi antaa. Ja kaiken muun sanominen on kuitenkin toiselle loukkaavaa, jos ihastuksen tunteet ovat syviä.


      • niin kuin

        haluaisit itseäsi kohdeltavan. Asiat voi sanoa suoraan, mutta silti hienovaraisesti. Toisen tunteiden halveksiminen ei ainakaan aiheuta mitään muuta, kuin pahaa mieltä. Kyllä ihmistä pitää kohdella ihmisenä. Se on vähintä, mitä voi tehdä.


      • käytöstäsi

        Jos elämässäsi on kerran ollut liikaa iihastuneita, niin kannattaisi varmaan alkaa miettimään, että mistäköhän se johtuu. Ei ne ihastuksen tunteet yleensä ihan tuulesta temmattuja ole. Todennäköisesti annat käyttäytymiselläsi ymmärtää jotakin enemmän, kuin ymmärrätkään. Ehkä se on tiedostamatonta tai tiedostettua, mutta älä leiki toisten tunteilla, jos et kerran mitään halua.


    • samat ajatukset

      lähetän tässä eräälle Hämeenlinnaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      139
      824
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe