ne tooosi räkäiset ja keuhkojaan yskivät muksut kotona.
turha on ihmetellä että miksi epidemia jatkuu ja jatkuu kun räkä valuu taukoomatta ja leviää leluihin ja sitä kautta muihin lapsiin.
inhottaa ja itkettää kun ei tajuta olla ees sitä 3 päivää kotona.
viikkokin ois nuhaiselle hyvä.
vaikkakaaan sitä kuumetta ei ole. mutta pitkittynyt flunssa poikii kaikenlaista, korvatulehduksia ja keuhkokuumetta ym.
ja ihan turha tulla kommentoimaan että ei saa lomaa töistä tms.
tai ei pysty olemaan niin monta päivää pois töistä tai että lapsella on oikeus päivähoitoon.
tuokaa vaan hoitoon, en voi kieltääkkään kun ei kuumetta eikä ripulia.
voi se lapsi muutenkin olla kipeä.
turha sitten ihmetellä kovaan ääneen hoitopaikan ovella että mistä johtuu kun ei epidemia lakkaa.
pitäkää nyt ihmeessä
kiukkuinen hoitsu
81015
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että lelut saa pestä joka perjantai. kertaalleen olen kaikki jopa desinfioinut ja osan jopa poistanut väliaikaisesti leikeistä desinfioimisen jälkeen. pitäiskö ne lelut pestä joka päivä...kun räkäkuorrutteen saavat, syheltä joka syö kaiken.
Meillä töissä sama tilanne, vatsatauti jyllännyt toista kuukautta... epidemia ei lakkaa kunnes niiden lasten annetaan parantua rauhassa kotona. Itse olen viikon sairaslomalla oman lapseni keuhkoputkentulehduksen vuoksi ja palkkaa en saa kuin 3:ta sairaslomapäivältä, mutta tärkeintä on, että lapseni saa rauhassa levätä ja parantua kotona, puolikuntoisena en häntä hoitoon vie.
Keuhkokuume vakava asia mutta olisitkohan saanut sairaslomaa lapsellesi tai mennyt edes pyytämään jos oireena on vain räkää ja yskää? Epäilen.
vaan valuu jatkuvana nauhana. eikä auta kuin nuhalääkkeet, joita ei päivähoidossa anneta. samoin yskii kovaa ja lakkaamatta. jos lapsi ei pärjää ilman lääkkeitä ei ole hoitokuntoinen. on se kiva jos lapsesi ei voi silloin olla kotona kun tämän kuntoinen, itse tuskin olisit töissä.
vuoden on pyörinyt kihomadot, vaikka muutaman viikko jopa kuukausi ei peput kutia, sitten taas alkaa. Silitän lakanat ja pyyhkeet. Pakkaspäivinä ovat vuodevaatteet kaikki parvekkeella. Matot ovat parvekkeella pesunjälkeen olet kesästä, lattiat pyyhin joka päivä. Ovenrivat ja valonapit pyyhitään joka päivä Wc ja potat pestään. Ulkovaatteet ja kaikki kengät ovat pakaste arkussa jätesäkissä öitä, kun ei saa pestyä. Kädet ja kynnet pestään kynsiharjalla aina kotiin tullessa sekä ennen ruokailija. Kynsiä ei lyhemmiksi voi leikata. Tiedän ettei kihomadosta ilmeisemmin kerrota päiväkotiin, mutta eiköhän se sieltä eniten leviä. Miten hoidatte lasten petivaatteet? Nyt kärsivät jo ihmissuhteet vuoteen en ole ketään ottanut vastaan tai käynyt kylässä. Onkos tätien peput tunnottomia, vai mikä on kun ei kutia?
niin kihomadoista kuin täistäkin. Siis jos vanhemmat ilmoittavat tällaisista tartunnoista. Kaikki kun eivät niistä kerro tai pidä niitä vakavina juttuina. Meillä tällä hetkellä liikkeellä täitä, ja jotkut vaan ei saa niitä hoidettua ja sitten suuttuvat kun lasta ei oteta päiväkotiin. Samoin meillä ilmoitetaan sekä ilmoitustaululla että suullisesti, jos on liikkeellä jotain rokkoa tai esim. rajua vatsatautia.
Mikäli kaikki vanhemmat ilmoittaisivat perheessä jylläävistä kihomadoista, informoitaisiin kaikkia vanhempia jotta voisivat madottaa myös oman perheensä kotona... mutta, kun asia salataan ja sitä hävetäänkin ei ongelma poistu.
ikinä ole ollut vielä kihomatoja, ei omilla eikä hoidokeilla. "koputtaa puuta"