Onko W202:ssa kaksoismassavauhtipyörä ja mikäli näin, niin voiko sen vaihtaa perinteiseen versioon?
Millainen urakka on käytännössä tuon C W202 kytkiasetelman vaihto, paljonko paja siihen tarvitsee tunteja (mikäli se osittautuu tarpeelliseksi) ja osat pälle?
Ps. Ohessa ketju jossa asian alulle laittanut tilanne käy ilmi (epäilys kytkinasetelman finaalissa olosta):
- http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=4500000000000465&posting=22000000043228395
Kytkin
W202
115232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tarkennuksena, että kyseessän C220D malli.
On kaksoismassavauhtipyörä,eikä voi vaihtaa tavalliseen. Aivan normaali kytkinremontti,mutta jos vauhtipyörä on finaalissa,niin maksaa.
>> On kaksoismassavauhtipyörä,eikä voi vaihtaa tavalliseen Focus dieselin kohdalla se on mahdollista. Joissakin niissä on vastaava systeemi, joskin sen tilalle voi vaihtaa perinteisen. Mersu taitaa sitten olla toinen juttu. Vielä ei ole varmistunut, että vauhtipyörä pitäisi vaihtaa. Tuossa avauksen linkissä tarkemmin kerroin oireet, joiden perusteella eräs kirjoittaja epäili kytkintä ja vauhtipyörää. Kesällä kuumassa (yli 30C°) hieman pidemmällä matkalla moottoritienopeudessa (n. 140-145km/h) jossakin vaiheessa käynti muuttuu ääneltään karkeammaksi / jyriseväksi. Kun nopeutta hieman laskee, ääni tasaantuu. Mekaniikka ei kuitenkaan ravista tai vibraa. Itse epäilin, että 10/40 öljy ei korkeassa lämpötilassa ja kovemmassa rasituksessa voitelisi riittävästi. Samat olosuhteet, mutta taajama- ja pätkäajossa ok. Ps. Kytkimessäkin on tosin pientä häikkää, olisiko kulunut tai kampiakselin pään stefan kautta päässyt levylle öljyä. Liikkeelle lähtiessä hieman ravistaa, joka ei juurikaan tai lainkaan ilmene isommilla vaihteilla. Oire ollut useamman tuhat kilometriä (3000 ?).
oireet eivät missään tapauksessa liity voiteluöljyyn,moisen asian voit unohtaa,sen sijaan vauhtipyörä on kyllä yksi mahdollisuus. Kaksoismassavauhtipyörässä on massapalojen välissä vaimenninjouset,jotka vanhetessaan eivät varsinkaan kuumana jaksa säilyttää tiettyä jännitystasoa,jolloin tapahtuu resonointia joka kuuluu jyrinänä. Ravistus kytkimessä kertoo kytkimen likaisuudesta tai kaksoismassavauhtipyörä viasta.
>> Kaksoismassavauhtipyörässä on massapalojen välissä vaimenninjouset,jotka vanhetessaan eivät varsinkaan kuumana jaksa säilyttää tiettyä jännitystasoa,jolloin tapahtuu resonointia joka kuuluu jyrinänä Yes, pahasti vaikuttaisi oireet viittaavan vauhtipyörään. Onko normaalia, että mainitut vauhtipyörästä johtuvat oireet eivät kuitenkaan ilmene hyvin kuumisa oloissa pätkäajossa, mutta vastaavissa oloissa kuitenkin moottoritienopeuksissa pidemmässä rasituksessa? Autolla on nyt ajettu karvan yli 200tkm (vm. 1997) ja nuo ko. palikat lienee alkuperäisiä. Ps. Onko tuo vauhtipyörän vaihto tässä mallissa työnä "normaali" vai työläämpi homma?
Moottorin tukikumit ja iskari, sekä vaihdelaatikon tukikumit / laipat on vaihdettu, eli ainakaan niistä oireet eivät heijastu.
Kaksoismassavauhtipyörä voi vikojen alkaessa oireilla monella tavalla,mutta varmuus vp.vikaan saadaan vasta kun muut mahdollisuudet ovat poissa laskuista. Vp:n vaihto on aivan normihomma.
Tarkistin juuri hieman huoltokuitteja joiden perusteella tapahtumia voi sijoittaa kalenteriin ja huomaan, että mainitsemani kytkimen tärinä liikkeellelähtiessä (toisinaan lievempää / varsin lievää) on ollut kuviossa jo hieman yli 15tkm. Tuo kuumassa pidemmän moottoritiematkan / nopeuden kuluessa alkava jyrisevä ääni on ilmennyt jossain vaiheessa myöhemmin, en osaa ajoittaa. On parin tuhannen km:n matka tiedossa, joten täytyy jotenkin selvittää asiaa, jottei brakaa matkalla. Pitänee otattaa koko hoito auki. Koko kytinasetelma pitänee purkaa pois jotta vauhtipyörän tilanteen voi tarkistaa / varmistaa?
Palaan vielä tähän ketjuun, sillä toistaiseksi asia on edelleen ennallaan.
Tarvikeliikkeen mukaan W202 C220D:ssä on perinteinen "perusvauhtipyörä".
Kaksoismassa-sellainen on CDI malleissa.
Mersu on käyttänyt kaksoismassavauhtipyörä tekniikkaa osassa mallistoaan vuodesta -89 lähtien,joten oletin autosi olevan ko.tekniikalla.
Pyydän anteeksi jos olin väärässä, mutta kehottaisin sinua vielä varmistamaan asian merkkiliikkeestä.
kova pyörä on 220 d:ssä ja vielä w202 cdi:ssä