Aika lämmin viikko, nimittäin viime viikko, jonka vietin vaimoni kanssa ekakertaa Budapestissa. Kesä siellä oli jo, tuomet, kirsikkapuut, koristeomenapuut, ja meille niin rakkaat voikukat kukkivat. Aurinko paistoi, melkeinpä koko viikon. Kaverini vietti samaan aikaan viikon Teneriffalla paljon huonommissa keleissä. Voin suositella kaupunkia, joka oli todella mielenkiintoinen, vanha, historiaa täynnä oleva paikka. Eihän tällaiseen paikkaan ehdi viikossa tutustua kuin pintapuolisesti. Mielestäni paras tapa liikkua on ehdottomasti vuokrata polkupyörä, jonka myös vaimoni kanssa teimme. Tosin ei ollut kovin helppo löytää polkupyörävuokraamoa, joita oli kaupungissa luultavasti kaksi. Toinen oli suljettu ja se vaikeammasti löydettävä, seepra kuvalla varustettu, oli todella hankalassa paikassa, vaikka olikin aivan keskustassa. Onneksi se kuitenkin löytyi ja saimme sieltä pyörät, joilla huristilimme ympäri kaupungin eri nähtävyyksiä katselemassa. Ihmiset olivat ystävällisiä ja vielä ystävällisempiä, kun kuulevat meidän olevan suomalaisia (veljeskansaa). Minkäänlaista rikollista toimintaa emme kaupungissa nähneet päinvastoin kuin Prahassa. Voin suositella kaupunkia kaikille historiasta, taiteesta, kirpputoreista, hyvästä ruasta ja viinistä pitäville ihmisille.
Viikko vierähti!
4
632
Vastaukset
- Oletko varma?
Ehkä ne valkokukkaiset puut olivatkin akaasioita? Unkarissa en milloinkaan ole nähnyt tuomia. Vaikka voihan niitä jossain Budan kukkuloiden takana ahon laidoilla ehkä olla, siellähän on vaikka mitä ... Missä näit ne tuomet?
- Mats
Jos oikein muistan, niin näimme Margit saarella pari kukkivaa tuomi-puuta. Tuomenhan tunnistaa tuoksusta. Oli siellä kyllä paljon kukkivia akaasioita, jotka eivät tuoksu niin voimakkaasti kuin tuomi.
- Merja
Ilolla luin matkakokemuksistanne. Varkaat iskevät useinmiten selvästi turisteiksi havaittaviin ihmisiin jotka töllistelevät jossain turistien suosimissa paikoissa...tehän liikuitte kuin paikalliset, joskin pyöräily on vasta viime aikoina nostanut suosiotaan Budapestissa ja pyöräteitäkin on tullut jo kiitettävästi. Totta, minustakin aina tuntuu että unkarilaiset ajattelevat meistä sukulaisistaan positiivisesti, on sielujen sympatiaa. Itsestänne oli myös kiinni että viihdyitte vaikka kaikki ei ollutkaan tarjottimella. Saattoipa olla että valkoiset kukkivat puut olivat akaaseja, väliäkös sillä, keväällä kukkiva Budapest on IHANA!
Ihan varmasti nyt: akaasiat ( valkoisia, violettiväriisä), sireenit, hevoskastanjat (valkoisia, ruusunpunaisia "kynttilöitä") ja tottakai hedelmäpuut ovat kukkimassa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797